Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Unia Europejska wyda ponad 300 tysięcy Euro na remont pałacu Grocholskich w Woronowicy

Unia Europejska wyda ponad 300 tysięcy Euro na remont pałacu Grocholskich w Woronowicy

Źródło - www.pizzatravel.com.ua

Niegdyś przepiękną rezydencję w Woronowicy (obw. winnicki), wybudowaną przez rodzinę Grocholskich czeka rychła renowacja. W ramach projektu „Wsparcie rozwoju gospodarczego wspólnot lokalnych” Unia Europejska wyda około 300 000 Euro na remont tego XVIII-wiecznego budynku oraz znajdującego się w nim Muzeum Lotnictwa i Kosmonautyki im. Aleksandra Możajskiego.

Pierwsza pula środków dla realizacji projektu nadejdzie za kilka miesięcy do Winnickiej Rady Rejonowej, Winnickiej Rady Obwodowej, oraz  partnera projektu Stowarzyszenia „Ukraina-Polska-Niemcy”. Program rekonstrukcji będzie realizowany przez następne dwa lata.

Kierownik Centrum Informacyjnego „Wspólnoty lokalne obwodu winnickiego” Andrij Kawunec nie łudzi się, że na pełną renowację pałacu tych pieniędzy wystarczy. Ale podstawowe prace z ocieplenia budynku, remontu dachu, zmiana okien i kosmetyczny remont pomieszczenia zostaną wykonane. Oprócz tego, w muzeum lotnictwa powstanie biuro turystyczne. Część kosztów pójdzie także na stworzenie atrakcyjnej strony internetowej, promującej Muzeum i Woronowicę. Obiekt ma stać się atrakcyjnym miejscem zwiedzania dla turystów z innych obwodów Ukrainy, Polski oraz innych krajów.

Główna idea projektu polega na promocji potencjału turystycznego obwodu winnickiego i Podola, bowiem jego ciekawostki nie ograniczają się wyłącznie do winnickiej fontanny, mauzoleum Pirogowa, i kwatery Hitlera w Stryżawce.

Ania Szłapak, na podstawie informacji winnickich mediów, 24.02.15 r.