Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Ulica Czapajewa w Berdiańsku została ulicą Adama Mickiewicza

Ulica Czapajewa w Berdiańsku została ulicą Adama Mickiewicza

Z końcem lutego w Berdiańsku pojawiły się ulica Polska i Adama Mickiewicza. Stało się to możliwe dzięki wdrażaniu tak zwanej ustawy o dekomunizacji i aktywnym działaniom miejscowej Polonii.

Polskie nazwy ulic w miastach Ukrainy są bardzo ważnym świadectwem istnienia polskiej mniejszości w przestrzeni społeczno-kulturowej. Stają się one pewnym markerem wielokulturowości regionów i swoistym czynnikiem kształtowania zbiorowej świadomości społeczeństwa wieloetnicznego, a więc tolerancji.

Polacy Berdiańska zawsze opowiadali się po stronie wartości europejskich i bronili podstaw społeczeństwa obywatelskiego. Polskie flagi były na protestach pod czas Rewolucji Pomarańczowej w 2004 roku i Rewolucji Godności. Wspólnota polska miasta aktywnie włączyła się w ruch wolontariacki, wspierając żołnierzy-ochotników w strefie operacji antyterrorystycznej, a niektórzy Polacy, członkowie „Odrodzenia”, byli uczestnikami walk na okupowanych terytoriach.

To wszystko pozwoliło nam, Polakom Berdiańska, zabrać głos w dyskusji dotyczącej zmiany nazw ulic i wywalczyć ulicę Polską (poprzednia nazwa Karola Libknechta) i Adama Mickiewicza (Czapajewa).

Uważamy, że jest to wielki sukces i dowód tego, że Polacy są integralnym składnikiem wielonarodowego Berdiańska.

Także informujemy, że jeszcze od lat 70. w Berdiańsku istnieje ulica Wrocławska, ponieważ za czasów radzieckich województwo wrocławskie miało stosunki partnerskie z zaporoskim.

 

 

W imieniu Zarządu Głównego PKOT „Odrodzenie”, prezes prof. dr hab. Lech Aleksy Suchomłynow, 06.03.16 r.