Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Ukraińsko-Polskie Forum Partnerstwa w Kijowie

Ukraińsko-Polskie Forum Partnerstwa w Kijowie

Źródło: http://strajk.euW siedzibie Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy 7 lutego odbyło się spotkanie członków Ukraińsko-Polskiego Forum Partnerstwa, moderowanego przez szefa MSZ Pawła Klimkina.

W przekonaniu świeżo wybranego szefa Forum Witalija Portnikowa: „Ukraina i Polska potrzebują siebie nawzajem, gdyż są częścią wspólnej przestrzeni cywilizacyjnej, historii i kultury, a także – wspólnej walki przeciwko imperialistycznym ambicjom swoich sąsiadów”.

Portnikow uważa, że w stosunku Ukraińców do Bandery nie ma obecnie niczego antypolskiego. „Ma to wyłącznie treść antyimperialistyczną. Oczywiście, historia UPA i postać Bandery związane są ze sprzeciwem wobec państwa polskiego, ale powinniśmy też znać przyczyny obecnego zainteresowania Ukraińców tym ruchem i tą osobą. Dobrze byłoby, gdyby Polacy też to zrozumieli i sobie z tym poradzili” – mówił.

Według Portnikowa obecna pamięć narodowa Ukrainy „jest fortecą, która ochrania samą Polskę”. „Do czasu, gdy Ukraina może sprzeciwiać się imperialnej agresji (Rosji), Polska może czuć się bezpieczna. W obecnej sytuacji, kiedy stosunek głównych graczy światowych wobec NATO i UE jest zupełnie inny niż choćby rok temu, Warszawa powinna zrozumieć, że to nie Waszyngton, nie NATO i nie solidarność euroatlantycka, lecz Ukraina broni bezpieczeństwa i przyszłości Polski” – podkreślił publicysta w rozmowie z dziennikarzem PAP.

Prace polskiej części Forum Partnerstwa z Ukrainą zostały zainaugurowane przez ministra Witolda Waszczykowskiego w styczniu br.

Słowo Polskie na podstawie informacji PAP, 08.02.17 r.