Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Biało-czerwone akcenty ukraińskiego święta niepodległości na Chmielnicczyźnie (uaktualnione)

Biało-czerwone akcenty ukraińskiego święta niepodległości na Chmielnicczyźnie (uaktualnione)

Po raz kolejny Polacy Chmielnicczyzny uczestniczyli w obwodowych uroczystościach z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy.

Na Majdanie Niezależności byłego Płoskirowa w piątek 23 sierpnia pojawił się namiot, udekorowany polskimi oraz ukraińskimi flagami, pod którym każdy chętny mógł zapoznać się z historią polskiego Podola, porozmawiać z uczniami polskich szkół na Greczanach, Zarzeczu oraz Latyczowa  a także zobaczyć na żywo polskie stroje ludowe, zaprezentowane przez członków Chmielnickiego Obwodowego Związku Polaków. W namiotach można było zobaczyć prace pani Lidii Antoniuk, Heleny Szczecińskiej oraz innych uzdolnionych Polaków Podola. W sąsiednim namiocie można było zobaczyć drewniane arcydzieła autorstwa Anatola Jakowlewa. Wielkie zainteresowanie wywoływały albumy «Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia»- pełne zdjęć ze sprzątania polskich nekropolii w Iziasławiu, Sławucie, Szepetówce. W 2013 roku w akcjach uporządkowania polskich cmentarzy uczestniczyło także blisko 500 podolaków.

Przywitać się z Polakami tradycyjnie podchodzili przedstawiciele miejscowych władz, w tym i gubernator obwodu Wasyl Jaducha, mer miasta Sergiusz Mielnik oraz inni znani chmielnicczanie, na przykład dyrektor generalny „Podola-centr”  Olena Pawluk. Polska młodzież witała gości uśmiechem a także pięknym wykonaniem piosenek ludowych oraz patriotycznych w języku polskim. W trakcie uroczystości władze obwodu otrzymali od Polaków Latyczowa prezent – kopię cudownego obrazu Matki Boskiej Latyczowskiej.

Polskie piosenki patriotyczne zabrzmiały w wykonaniu studentów kooperatywnego instytutu pod kierownictwem zastępcy dyrektora pani Ludmyły Plocidym. Własne wiersze w języku polskim recytowała poetka z Szarowieczki Walentyna Masałyga.

Chmielnicczyznę w czasie świętowania ukraińskich uroczystości niepodległościowych odwiedziła delegacja z województwa kujawsko-pomorskiego na czele z marszałkiem Piotrem Franciszkiem Galbeckim. Goście zwiedzili Kamieniec Podolski, gdzie spotkali się z burmistrzem Michałem Siemaszkiewiczem oraz zastępcą przewodniczącego rady rejonowej Witalijem Dubickim. Najbardziej spodobała im się słynna forteca oraz katedra Piotra i Pawła.

W Chmielnickim kujawiacy odbyli kilka ważnych spotkań z władzami obwodu i miasta. Nie zapomnieli także odwiedzić uczniów oraz wykładowców polskiej szkoły na osiedlu Greczany. Po spotkaniu z miejscowymi aktywistami środowiska polskiego, goście z Polski obiecali przyjechać jeszcze raz 1 września, by uczestniczyć w uroczystości „pierwszego dzwonka” w tej szkole.

FM

Zdjęcia z uroczystości w Chmielnickim

{morfeo 391}

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code