Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Ukraińskie władze centralne wciąż nie interesują się potrzebami mniejszości narodowych

Ukraińskie władze centralne wciąż nie interesują się potrzebami mniejszości narodowych

Źródło - mincult.kmu.gov.uaWśród 17 projektów, które otrzymają wsparcie finansowe z ukraińskiego Ministerstwa Kultury na rok 2015, znalazło się także kilka, związanych z polską kulturą. Reszta została odrzucona przez brak u podmiotów, je składających, statusu rangi krajowej.

W drugiej dekadzie sierpnia Ministerstwo Kultury Ukrainy przeprowadziło ostatni etap prac komisji konkursowej, która wyłoniła zwycięzców wśród organizacji, ubiegających się o wsparcie finansowe dla swoich projektów kulturowych.

Po raz kolejny do udziału w konkursie dopuszczono wyłącznie organizacje, posiadające status rangi krajowej. Zwycięzcami zostało 11 podmiotów, które przedstawili 17 różnych projektów, w tym – także związanych z rozwojem polskiej kultury i tradycji.

„Związek polskich przedsiębiorców na Ukrainie” otrzyma dotację na publikację czasopisma  „Handel PU” oraz imprezy, skierowane na zachowanie tradycji, kultury i języka wspólnot narodowych.
Ogólnoukraiński Związek Regionalnej Turystyki Młodzieżowej za budżetowe pieniądze przeprowadzi „Święto Kultury Polskiej na Ukrainie”.

Oprócz Polaków dotacje na realizację projektów kulturowych otrzymają także Żydzi oraz Gruzini.

Działacze z polskich organizacji społecznych już kilkakrotnie wnosili do Rady Najwyższej oraz resortu kultury nowelizację Ustawy o Mniejszościach Narodowych, przewidującą dopuszczenie do udziału w konkursie wszystkie, nawet niewielkie lokalne organizacje wspólnot narodowych oraz utworzenie Rady Mniejszości, składającej się po jednym przedstawicielu od każdej narodowości, resortów państwowych i Administracji Prezydenta. Po raz ostatni projekt ustawy został przekazany Kierownikowi Departamentu ds Mniejszości i Religii 18 sierpnia w Winnicy.

W ukraińskim budżecie na wydatki, związane z realizacją projektów kulturowych organizacji społecznych, także zrzeszających swoich członków na podstawie przynależności do mniejszości narodowych, na rok 2015 przewidziano około 300 tys. hrywien (12 tys. Euro) W Polsce dla porównania ta kwota stanowi ponad 5 milionów Euro, przy czym ukraińska mniejszość na działalność artystyczną i wydawanie ukraińskich czasopism na terenie Rzeczpospolitej otrzymała w roku 2015 ponad 1 milion Euro.

Słowo Polskie, 21.08.15 r.

Więcej na temat: Mniejszości narodowe na Ukrainie. W oczekiwaniu na zmiany w ustawodawstwie ;