Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Ukraińskie przedsiębiorstwa wezmą się za modernizację polskich czołgów i samolotów?

Ukraińskie przedsiębiorstwa wezmą się za modernizację polskich czołgów i samolotów?

Źródło: www.smartage.plZakłady UkrOboronPromu prawdopodobnie już w najbliższym czasie podejmą się modernizacji polskich czołgów PT-91 (analogów sowieckiego i rosyjskiego T-72) oraz myśliwców MiG-29, informuje służba prasowa koncernu.

W szczególności, Ukraina planuje dostarczać do Polski napędy linii pionowej dla modernizacji tych jednostek pancernych.

Do spotkania polskich i ukraińskich partnerów ma dojść  w pierwszych dniach po zakończeniu świąt bożonarodzeniowych według kalendarza juliańskiego w Lwowskich Zakładach Techniki Opancerzonej, wchodzących w skład KP „UkrOboronProm”. Podczas spotkania Polacy będą mogli ocenić efektywność ukraińskiej modernizacji przestarzałego czołgu T-72, produkowanego od 1973 r. W Polsce T-72 produkowano na rosyjskiej licencji w latach 1992-1995-2002. Wówczas w zakładach nad Wisłą miało powstać do 70 takich jednostek pancernych.

Zarząd UkrOboronPromu potwierdził gotowość podjęcia współpracy z Polską także w dziedzinie unowocześnienia myśliwca MiG-29. Polska posiada kilkadziesiąt bojowych i szkolno-bojowych Migów. Część z nich buła odkupiona za symboliczne 1 Euro u Luftwaffe. Poniemieckie maszyny były modernizowane w rodzimych zakładach zbrojeniowych.

Sergiusz Tolstichin, 12.01.16 r.