Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Ukraińskie Narodowe Biuro Antykorupcyjne zacieśnia współprace z CBA

Ukraińskie Narodowe Biuro Antykorupcyjne zacieśnia współprace z CBA

Źródło: www.fakt.plPrzedstawiciele ukraińskiego Narodowego Biura Antykorupcyjnego (NABU) odwiedzili w Warszawie swoich kolegów z CBA w celu zacieśnienia współpracy w zakresie wymiany informacji i doświadczenia w dziedzinie zapobiegania korupcji, przeprowadzenia śledztw i zwiększenia efektywności dochodzenia w przestępstwach korupcyjnych.

Dyrektorzy obydwu resortów podpisali w stolicy Polski memorandum, przewidujące współpracę w dziedzinie wymiany informacji w zakresie norm ustawodawczych, opinii analityków, wyników śledztw i innych materiałów, które mogą zapobiec korupcji. Jak zaznaczył dyrektor NABU Artem Sytnyk rozmowy odnośnie takiego memorandum prowadzono jeszcze w ubiegłym roku.

Polskie Centralne Biuro Antykorupcyjne jest bardzo podobne do NABU. Poprzednio zbadaliśmy doświadczenie Polski, Rumunii, Austrii i innych krajów, żeby odnaleźć najlepszy model dla zwalczania korupcji, który by pasował do Ukrainy. Z reguły schematy korupcyjne, które badają nasi detektywi, nie kończą się na Ukrainie. Ukraińscy eksperci z NABU mieli już okazję poznać metody pracy polskich kolegów – mówił w Warszawie dyrektor NABU.

W ramach polsko-ukraińskiego spotkania obydwie strony dogadały się o realizacji wspólnych projektów edukacyjnych, wizyt roboczych, stażów, konferencji i spotkań tematycznych, wymiany ekspertów oraz o innowacjach w dziedzinie walki z korupcją oraz nowoczesnymi programami komputerowymi.

Wizyta ukraińskiej delegacji do Polski stała się możliwa dzięki dofinansowaniu z funduszy Konsultacyjnej misji UE z reformowania sektora bezpieczeństwa cywilnego Ukrainy.

Słowo Polskie, 13.05.16 r.