Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Polityka » Ukraiński rząd po ponad roku wojny z Rosją zrywa z nią umowę o współpracy militarnej

Ukraiński rząd po ponad roku wojny z Rosją zrywa z nią umowę o współpracy militarnej

Źródło - ipress.ua Ukraina wstrzymała dostawy broni (w tym silników i elektroniki dla helikopterów i samolotów wojskowych) i części zamiennych do Rosji jeszcze w marcu zeszłego roku . Teraz rząd w Kijowie postanowił także formalizować zerwanie umowy o współpracy wojskowej z FR, podpisanej w 1993 roku.

Premier Arsenij Jaceniuk podczas oświadczenia dla mediów poinformował, że Rosja jest państwem – agresorem, które odpowiada za aneksję Krymu i interwencję wojskową w obwodach donieckim i ługańskim.

Według Petra Poroszenki od początku konfliktu na Donbasie zginęło ponad 1800 ukraińskich żołnierzy i 7 tysięcy cywilów. Prezydent powiedział też, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy zatrzymano ponad 80 rosyjskich wojskowych na terytorium Ukrainy. Pod koniec stycznia parlament uznał Rosję za państwo – agresora.

Władze zapowiadają też od niemal roku wprowadzenie sankcji wobec rosyjskich firm, jednak dotąd nie zdecydowały się na ten krok, obawiając się działań odwetowych.

Słowo Polskie, 21.05.15 r.