Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Ukraiński poeta-antykomunista ma swój skwer w Warszawie

Ukraiński poeta-antykomunista ma swój skwer w Warszawie

Źródło: http://tvnwarszawa.tvn24.pl/W uroczystościach otwarcia parku im. Wasyla Stusa, poety rodem z Podola, który nigdy nie zaakceptował komunizmu i zmarł na zesłaniu w 1985 r., wziął udział Paweł Klimkin, szef MSZ Ukrainy.

– Wasyl Stus może być dla nas przykładem. To osoba niezłomna, która nie szła na żaden kompromis. Taką osobą on był w życiu, taki też on powstaje w wierszach – mówił Klimkin.

Ukraiński minister spraw zagranicznych zaznaczył, że czytając wiersze Stusa można zrozumieć „duszę człowieka, który walczył o wolność Ukrainy i z poszanowaniem odnosił się do Polski” i podziękował władzom Warszawy.

Wiceprezydent Warszawy Włodzimierz Paszyński zaznaczył, że Wasyl Stus był przyjacielem Polski i Polaków. – Był rzecznikiem polsko-ukraińskiego pojednania. Dziś, kiedy hordy szaleńców po obu stronach naszej granicy chcą nas znowu poróżnić, pamięć o nim potrzebna jest w dwójnasób – mówił.

Przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska mówiła, że kiedy czytała życiorys Stusa kojarzyło jej się „tylko jedno słowo – niezłomny”. Podkreśliła, że Stus był zawsze wierny swoim ideałom, za co poniósł największą cenę – zesłanie do łagru, a jego wiersze nie były wydawane na Ukrainie. – Chciałabym, żeby każdy warszawiak, każdy Polak, przeczytał choć raz życiorys tego człowieka – mówiła.
Przewodniczący Związku Ukraińców w Polsce Piotr Tyma podkreślał, że Stus rzucił wyzwanie sowieckiemu totalitaryzmowi, a w swej twórczości był otwarty na tradycje innych narodów. – Był człowiekiem Europy, nie tylko człowiekiem Ukrainy, nie tylko patriotą Ukrainy – stwierdził.

Podczas uroczystości recytowane były wiersze Wasyla Stusa. Posadzony został też krzak kaliny – jak powiedział Malinowska-Grupińska – to „symbol Ukrainy”.

Wasyl Stus jest uznawany za jednego z najwybitniejszych ukraińskich poetów drugiej połowy XX wieku. Działał na rzecz odrodzenia języka i kultury ukraińskiej oraz obrony przed rusyfikacją.

Skwer im. Wasyla Stusa znajduje się na skrzyżowaniu al. Niepodległości z ul. Batorego, nieopodal Pola Mokotowskiego.

Słowo Polskie na podstawie informacji polskich mediów, 17.03.17 r.