Jesteś tutaj: Home » inne » Ukraiński pisarz Serhij Żadan uhonorowany nagrodą literacką Angelus

Ukraiński pisarz Serhij Żadan uhonorowany nagrodą literacką Angelus

Źródło - PAPUkraiński pisarz Serhji Żadan, autor „Mezopotamii” został laureatem dziesiątej edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2015 przyznawanej przez miasto Wrocław prozaikom z Europy Środkowej. Wręczenie nagrody nastąpiło w sobotę (17 października) w Teatrze Muzycznym Capitol.

Podczas wręczenia nagrody Serhij Żadan zwrócił szczególną uwagę na sytuację w Ukrainie: „Dziś kilka obywateli Ukrainy m.in. Nadija Sawczenko są więźniami politycznymi na terenie Federacji Rosyjskiej. Ważne, żebyśmy pamiętali, zwłaszcza w Środkowej Europie, że ci ludzie przebywają w więzieniach bezprawnie – podkreślił.

Serhij Żadan urodził się w Starobielsku w 1974 r., mieszka w Charkowie. Jest poetą i pisarzem, jego książki przełożono na 16 języków. Sam tłumaczy teksty z języka niemieckiego. W Polsce wyszły jego „Historia kultury początku stulecia” oraz „Big Mac”, „Depeche Mode”, „Anarchy in the UKR”, „Hymn demokratycznej młodzieży”, „Woroszyłowgrad” oraz „Mezopotamia”.

Nagroda Angelus przyznawana jest corocznie za najlepszą książkę prozatorską opublikowaną w języku polskim w roku poprzednim i przeznaczona dla pisarzy pochodzących z Europy Środkowej, którzy w swoich pracach podejmują tematy najistotniejsze dla współczesności i pogłębiają wiedzę o świecie innych kultur.

Serhij Żadan, 18.10.15 r.

 

Więcej na temat: Nie chcę zostać emigrantem – poeta Serhij Żadan w Winnicy