Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Polityka » Ukraiński parlament wydał zgodę na areszt trzech sędziów którzy skazali aktywistów Majdanu

Ukraiński parlament wydał zgodę na areszt trzech sędziów którzy skazali aktywistów Majdanu

Oksana Carewicz. Źródło - espreso.tvSędziowie Oksana Carewicz, Wiktor Kyciuk oraz Serhij Wowk, którzy wydali nieprawomocne wyroki w sprawie aktywistów Majdanu, Jurija Łucenki oraz Julii Tymoszenki w najbliższym czasie zostaną aresztowani i umieszczeni w izolatorze śledczym – deputowani do Rady Najwyższej w środę większością głosów podtrzymali projekty odpowiednich ustaw.

Wniosek o areszt sędziów skierował do ukraińskiego parlamentu prokurator generalny Wiktor Szokin. Jednocześnie zainicjował on przed Wyższą Komisją Kwalifikacyjną Sędziowską zwolnienie tych osób z zajmowanych przez nie stanowisk. Cała trójka – Carewicz, Wowk i Kyciuk podczas rządów Janukowicza zajmowali się sprawami Tymoszenki, Łucenki oraz automajdanowców.

Oskarżeni sędziowie do ostatniego czasu zachowywali się bardzo arogancko wobec zarzutów ze strony mediów i większości parlamentarnej. Po dzisiejszym dniu u społeczeństwa ukraińskiego pojawiła się słaba nadzieja na obalenie mitu „bezkarności sędziów” i następne areszty sędziów niższych szczebli w miastach obwodowych i rejonowych nastąpią w najbliższym czasie.

Słowo Polskie, 04.03.15 r.