Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Polityka » Ukraiński parlament nazwał represje wobec Krymskich Tatarów ludobójstwem

Ukraiński parlament nazwał represje wobec Krymskich Tatarów ludobójstwem

Źródło - http://firstsocial.info12 listopada Rada Najwyższa uchwaliła ustawę Nr 2493a, którą represje władz komunistycznych w roku 1944 zostały określone jako ludobójstwo. Dzisiejszą politykę Rosyjskiej Federacji wobec krymskotatarkiej mniejszości na Krymie parlamentarzyści nazwali etnocydem.

Za tę decyzję zagłosowało 245 deputowanych.

Systematyczna presja na naród krymskotatarski, represje wobec obywateli Ukrainy, którzy są z pochodzenia Krymskimi Tatarami na terenie półwyspu, organizacja etnicznie i politycznie umotywowanych prześladowań Medżlisu i Kurułtaju (organizacji, zrzeszających Krymskich Tatarów) ze strony rosyjskich organów państwowych zaczynając od początku tymczasowej okupacji, są świadomą polityką etnocydu krymskotatarskiego narodu – jest napisane w tekście uchwalonej ustawy.

W momencie przejęcia Krymu przez wojska bolszewickie w roku 1944 po wycofaniu się 17. Armii niemieckiej Tatarzy Krymscy zostali poddani intensywnym prześladowaniom, masowym gwałtom i doraźnym egzekucjom, połączonymi z rabunkiem majątku. W czasie deportacji na Syberię i do Kazachstanu wysiedlono z Krymu około 200 tysięcy Tatarów krymskich. Po przeprowadzeniu akcji deportacyjnej na Krymie podjęto działania mające na celu zatarcie wszelkich śladów krymskotatarskiej kultury. Niszczono domy Krymskich Tatarów, sady i winnice skazane zostały na zdziczenie, a cmentarze zaorywano.

Po aneksji Chanatu przez Rosję w 1783 roku ilość rdzennej ludności (Krymskich Tatarów) zmniejszyła się z 90 proc. do 28,7 proc. w 1917. W 1959 roku sowieckie władze obliczyły, że na Krymie w ogólnie nie zostało rdzennej ludności (71,4 proc. – Rosjanie, 22,3 proc. – Ukraińcy). W 2001 roku do krymskotatarskiego pochodzenia przyznało się 12,1 proc. ludności Krymu.

Słowo Polskie, 13.11.15 r.