Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Polityka » Ukraiński IPN zaapelował o ukaranie sprawców uszkodzenia pomnika w Hucie Pieniackiej

Ukraiński IPN zaapelował o ukaranie sprawców uszkodzenia pomnika w Hucie Pieniackiej

Zdjęcia: Jurij Rudenko, Paweł Bobołowicz10 stycznia na stronie memory.gov.ua, należącej do Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej ukazało się oświadczenie w sprawie uszkodzenia pomnika pomordowanym w 1944 roku Polakom w Hucie Pieniackiej.

Autorzy listu postrzegają analogię między tym aktem wandalizmu a niszczeniami ukraińskich miejsc pamięci w Polsce. Zdaniem historyków mają one na celu podżeganie do „wojny pomnikowej”.

Ukraiński IPN położył winę za wymordowanie kilkuset polskich cywilów na nazistów i ukraiński pułk policyjny SS. Do zbrodni doszło, jak twierdzą historycy, wskutek radzieckiej prowokacji.

10 stycznia polska ambasada złożyła notę do władz ukraińskich w sprawie uszkodzenia pomnika w Hucie Pieniackiej. Władze obwodu lwowskiego zaproponowały organizację 27-28 lutego wspólnej uroczystości dla oddania hołdu ofiarom zbrodni w Hucie Pieniackiej, w 73. rocznicę jej popełnienia.

Słowo Polskie, 11.01.17 r.