Jesteś tutaj: Home » inne » Ukraińska Straż Graniczna „ogłosiła wojnę” przemytnikom papierosów

Ukraińska Straż Graniczna „ogłosiła wojnę” przemytnikom papierosów

Zdjęcie: http://dpsu.gov.uaFunkcjonariusze Straży Granicznej w obwodzie winnickim zatrzymali autobus relacji „Mohylew Podolski – Chmielnicki”, w bagażniku którego znaleziono przemycone z Mołdawii 2 tys. paczek papierosów „Military” i „JOC”. Skonfiskowane papierosy nie miały przyklejonych akcyz, czyli trafiły na teren Ukrainy nielegalnie.

Na Bukowinie Straż Graniczna w lesie, graniczącym z rumuńską strefą graniczną (Krasnoilsk), odnalazła schowek, w którym przemytnicy ukryli 15 tys. paczek papierosów „Rothmans” i „Marlboro”. Ten towar wkrótce miał trafić do Rumunii.

Kolejna akcja przyłapania przemytników na gorącym, odbyła się na ukraińsko-węgierskim przejściu granicznym “Łużanka”. Obywatel Węgier próbował ukryć we własnej osobówce prawie 8 tys. paczek papierosów. W tym celu zainstalował w samochodzie podwójne dno, gdzie umieścił kontrabandę.

Także na Bukowinie na terenie strefy „Selatyn” funkcjonariusze czerniowieckiego oddziału SG zatrzymali 37-letniego bukowińca, który planował przemycić 8 tys. paczek papierosów do Rumunii. Wszystkie papierosy zostały skonfiskowane.

Przemyt papierosów oraz alkoholu z Ukrainy do Polski i krajów Unii oraz z Mołdawii do Ukrainy jest bardzo popularnym źródłem dochodu dla rodzin mieszkających w strefie nadgranicznej. Obecnie do przemytu dołączyło już „trzecie pokolenie mrówek” po rozpadzie ZSRS (mrówkami na przejściu granicznym Szegini-Medyka nazywają osoby, które po kilka razy noszą papierosy i wódkę do Polski). Średnio paczka papierosów kosztuje na Ukrainie 3-4 złote (20 hrywien), w Polsce – od 12 złotych. Podobne proporcje są w cenach na wódkę.

Słowo Polskie, dpsu.gov.ua, 09.02.16 r.

{youtube}dv37qYSmxyw{/youtube}