Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Ukraińscy i polscy historycy rozmawiali w Warszawie o działalności podziemia podczas II wojny światowej

Ukraińscy i polscy historycy rozmawiali w Warszawie o działalności podziemia podczas II wojny światowej

Źródło: credo-ua.org14-15 marca w Warszawie odbyło się drugie posiedzenie Polsko-Ukraińskiego Forum Historyków. Pierwsze w tym roku spotkanie fachowców z dziedziny trudnych pytań w okresie II wojny światowej poświęcono działalności polskiego i ukraińskiego podziemia na terenie byłych wschodnich województw II RP (dzisiejsze obwody lwowski, iwano-frankowski, tarnopolski, wołyński i  rówieński).

Współorganizatorami Forum są polski i ukraiński Instytuty Pamięci Narodowej. Pierwszy po wielu latach przerwy dialog historyków z pytań trudnych odbył się w drugiej połowie ubiegłego roku.

Wykłady na temat polskiego i ukraińskiego podziemia w latach 1939-45 wygłosili prof. Grzegorz Motyka, prof. Igor Iliuszyn, prof. Iwan Patrylak oraz prof. Grzegorz Mazur.

W ramach warszawskiego spotkania odbyło się przekazanie polskim kolego 10 tomów akt z archiwum ukraińskiego SBU, dotyczących „cichociemnego” Wacława Kopisto. Pochodzą one prawdopodobnie z czasów, kiedy Polaka rodem spod Starokonstantynowa przetrzymywano w kijowskim więzieniu NKWD.  Te materiały ukraiński INP odnalazł w ramach analizy możliwości upamiętnienia dwóch polskich żołnierzy w Starokonstantynowie na Wołyniu. 16 lutego w tej miejscowości powinna była odbyć się uroczystość z odsłonięcia tablic Wacława Kopisto i Leonarda Zub-Zdanowicza, która została odłożona przez możliwy udział Polaków w akcjach przeciwko cywilnej ludności ukraińskiej.

Następne posiedzenie Polsko-Ukraińskiego Forum Historyków odbędzie się w październiku br.

Słowo Polskie, 20.03.16 r.