Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Ukraiński premier polskiemu: powinniśmy wspólnie przeciwdziałać prowokacjom

Ukraiński premier polskiemu: powinniśmy wspólnie przeciwdziałać prowokacjom

Mateusz Morawiecki w rozmowie telefonicznej ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Wołodymyrem Hrojsmanem wyraził nadzieję, że że Ukraina uchyli moratorium na poszukiwanie i ekshumację szczątków polskich ofiar wojen i represji politycznych na Ukrainie.

W odpowiedzi premier Wołodymyr Hrojsman stwierdził, że „powinniśmy wspólnie przeciwdziałać prowokacjom, wymierzonym w nasze wzajemne relacje” oraz zaprosił szefa polskiej Rady Ministrów na Kyiv Security Forum, które odbędzie się 12-14 kwietnia.

Kancelaria premiera zaznaczyła, że szefowie rządów potwierdzili strategiczny charakter partnerstwa, które łączy nasze kraje, a Morawiecki podkreślił, że Polska wspiera i będzie wspierać euroatlantyckie aspiracje Ukrainy.

Hrojsman oświadczył, że podziękował polskiemu rządowi za wsparcie udzielane Ukrainie w przeciwdziałaniu realizacji rosyjskiego projektu Nord Stream 2 i zaprosił premiera Morawieckiego do złożenia wizyty w Kijowie.

IPN zawarł w poniedziałek porozumienie z Państwowymi Archiwami Obwodowymi – w Odessie, Winnicy i Chmielnickim na Ukrainie. Umowy przewidują udostępnienie polskim archiwistom tysięcy dokumentów dot. zbrodni NKWD popełnionej na Polakach w latach 1937-38 w Związku Sowieckim. (PAP)

Słowo Polskie na podstawie informacji PAP, 31.03.18 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code