Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Ukraiński parlament skasował podatki od importu dronów i kamer termowizyjnych

Ukraiński parlament skasował podatki od importu dronów i kamer termowizyjnych

Fot. Redakcja

Rada Najwyższa przyjęła dwie ustawy przewidujące zwolnienie z podatku VAT i cła dla dronów, kamer termowizyjnych i szeregu innych towarów importowanych na Ukrainę w okresie stanu wojennego.

„Rada zatwierdziła nasz projekt ustawy nr 8360/8361-dotyczący zwolnienia z podatku VAT i ceł przy imporcie helikopterów, kamer termowizyjnych, kolimatorów i noktowizorów oraz, na wniosek organizacji wolontariackich, dodała krótkofalówki. „Za” opowiedziało się 331 i 326 głosów” – napisał Jarosław Żeleżniak, deputowany z ramienia partii „Hołos”.

Żeleźniak zaznaczył także, że przyjęte ustawy powinny również skasować wszelkie biurokratyczne ograniczenia w imporcie tych ważnych dla obronności towarów w pocztowych przesyłkach ekspresowych.

Wcześniej wielu znanych wolontariusze wezwało do uproszczenia importu cywilnych dronów Mavic na Ukrainę dla wojska. Wyjaśnili, że władze UE i USA uważają drony, takie jak „mawiki”, za produkt cywilny. Zamiast tego ukraińska służba kontroli eksportu uważa je za produkt podwójnego zastosowania iz tego powodu wolontariusze, którzy je importują, „muszą zebrać ogromną liczbę dokumentów zezwalających”.

Z kolei minister obrony Ołeksij Reznikow wyraził wątpliwość, czy „wszystko jest takie złe” z importem cywilnych dronów Mavic na Ukrainę. Ponadto minister zaapelował, by „nie idealizować Maviców” , dodając, że MON oficjalnie ich nie kupuje.

Słowo Polskie, 7 lutego 2023 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code