Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Nauka, sztuka, inne » Ukraińscy uchodźcy mogą uzyskać w Polsce informację o lekach w języku ukraińskim

Ukraińscy uchodźcy mogą uzyskać w Polsce informację o lekach w języku ukraińskim

Fot. Redakcja

Polska Izba Lekarska wraz z izbami okręgowymi oraz innymi organizacjami wspierają tworzenie w języku ukraińskim elektronicznych ulotek dla leków sprzedawanych w Polsce. Powstało narzędzie mające służyć uchodźcom z Ukrainy, którzy stanowią coraz liczniejszą grupę pacjentów. Do inicjatywy przystąpiło już osiem firm produkujących leki.

Jednym z wielu wyzwań, przed którymi stoi prawie 6 milionów uchodźców z Ukrainy przebywających obecnie w UE, jest dostęp do aktualnych informacji o lekach wydawanych na receptę w ich własnym języku. Informacje o produktach leczniczych wydawanych na receptę są obecnie dostępne dla pacjentów wyłącznie w języku kraju, w którym lek jest wydawany, za pośrednictwem obowiązkowej ulotki informacyjnej. To sprawia, że pacjenci, którzy nie rozumieją tego języka, są narażeni na ryzyko w przypadku konieczności zażycia leków.

Aby pomóc w zaspokojeniu tej potrzeby, EFPIA i firmy członkowskie przy wsparciu dostawcy technologii GS1 wprowadzają rozwiązanie techniczne umożliwiające ukraińskim pacjentom przesiedlonym w UE szybki, bezpośredni i bezpłatny dostęp za pośrednictwem telefonu komórkowego do podstawowych informacji o produktach leczniczych wydawanych na receptę w ich ojczystym języku.

Ponieważ Polska przyjmuje największą liczbę ukraińskich uchodźców, projekt został uruchomiony już we wrześniu 2022 roku. Po dokonaniu oceny inicjatywy, zostanie podjęta decyzja o włączeniu do projektu kolejnych państw członkowskich UE.

Każde opakowanie leków w UE posiada unikalny kod datamatrix wydrukowany na opakowaniu. Korzystając z bezpłatnej, specjalnej aplikacji, lekarze lub pacjenci mogą zeskanować kod datamatrix znajdujący się na opakowaniu leku i uzyskać dostęp do elektronicznej ulotki informacyjnej o produkcie (e-PIL) w języku ukraińskim. Znajdujące się w aplikacji e-PIL są wiernym tłumaczeniem oficjalnych PIL dostępnych w formie papierowej dla każdego leku. Pacjenci, lekarze lub inne grupy, które chcą uzyskać dostęp do usługi, mogą wejść tutaj:

Aplikacja na App Store: https://apps.apple.com/be/app/scan-matrix/id1552318346
Aplikacja na Google Play: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.jnj.scanmatrix&hl=en&gl=US

Walentyna Jusupowa, 30 października 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code