Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Nauka, sztuka, inne » Ukraińscy historycy odtworzyli wygląd korony Daniela Halickiego

Ukraińscy historycy odtworzyli wygląd korony Daniela Halickiego

Naukowiec Instytutu Historii Ukrainy Oleksandr Ałfiorow oraz architektor Walerij Miszczenko odtworzyli wygląd korony Królestwa Ruś, należącej do Daniela Halickiego.

“Plomby celne z XIII wieku pokazują jak wyglądała korona przekazana przez papieża Danielu Halickiego, która była przekazywana z pokolenia na pokolenie” – mówił Ałfiorow.

Korona, jak twierdzą historycy, była dość duża – swoim rozmiarem dorównywała wysokości twarzy, a dekorowały ją kosztowne kamienie oraz perły.

Celem badań Ałfiorowa było potwierdzenie faktu, że Ukraina nie rozpoczęła się 30 lat temu, lecz w IX wieku, kiedy istniała Ruś Kijowska i poprzez Królestwo Ruś była uznana na arenie europejskiej.

“W 1253 roku książe halicki, wołyński, hełmski, przemyski Daniel Romanowicz, starszy z dynastii Monomachowiczów, Rurykowiczów został koronowany i stał się królem Rusi. Korona w świecie katolickim jest znakiem państwowości. W czasach Imperium Rosyjskiego oraz ZSRR o tym milczano. Źródła rosyjskie celowo nazywały te tereny >>Księstwem Halicko-Wołyńskim<<, natomiast swoje tereny określali mieniem Moskiewska Ruś, Noworoska Ruś” – dodał Ałfiorow.

Słowo Polskie za: Oleksandr Ałfiorow, 24 sierpnia 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code