Jesteś tutaj: Home » Inne » Ukraińscy farmerzy tracą sprzęt rolniczy, magazyny i są uprowadzani przez Rosjan

Ukraińscy farmerzy tracą sprzęt rolniczy, magazyny i są uprowadzani przez Rosjan

Fot. agronews

„Rosjanie zabierają zboże od farmerów z obwodu chersońskiego i wywożą na Krym. Okupanci zmuszają rolników do prowadzenia upraw pod groźbą tortur. Zabierają wszystko – od ziemniaków przez zboże po buraki” – relacjonuje Wiaczesław – uciekinier z Nowej Kachowki do Winnicy, któremu 2 maja razem z trójką dzieci udało się uciec z częściowo okupowanego przez Rosjan obwodu chersońskiego.

Te słowa 35-letniego mieszkańca wschodu Ukrainy potwierdzają liczne doniesienia ukraińskich mediów. M.in. portal Agronews pisał o porwaniu 11 maja przez rosyjskich żołnierzy farmera Wiktora Pomazaniuka, byłego samorządowca. Podczas trzymania go na posterunku, okupanci wywieźli cały jego ubiegłoroczny urodzaj – kartofle, marchew, kapustę i buraki. Po powrocie do domu farmer nie chce już kontynuować pracy bo obawia się, że Rosjanie znów mu wszystko zabiorą.

Ten sam portal napisał o zaatakowaniu przez rosyjską rakietę traktora, który pracował na polu w obwodzie charkowskim. 26-letni kierowca pojazdu z poparzeniami i połamanymi nogami trafił do szpitala.

W wyniku ostrzału Mariupola Rosjanie zniszczyli 100 procent magazynów zboża firmy „UkrTransAgro”. Wciąż płonie pszenica i kukurydza. Dwa z trzech terminali portowych zostało doszczętnie zniszczonych. Ogólne straty to ponad 30 tys. ton. Żeby odbudować te terminale potrzeba ponad 80 miesięcy.

Dużo pytań wywołują także problemy logistyczne oraz brak paliwa. Jako możliwe sposoby ich rozwiązania proponowane jest wznowienie przewozów rzecznych oraz uruchomienie  transportu drogą kolejową przez przejścia graniczne z UE na Zachodniej Ukrainie. W ostatnich dniach polski rząd zawarł porozumienie ze stroną ukraińską ws ułatwienia przejścia kontroli weterynaryjnej na przejściach granicznych z Ukrainą.

Marek Sztejer, mw, 20 maja 2022 r.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code