Ukrainki – laureatkami konkursu „Gdańsk Miasto Przedsiębiorczych 2020”

Już po raz piąty Gdańska Fundacja Przedsiębiorczości wraz z Gminą Miasta Gdańska i Urzędem Miejskim w Gdańsku wyróżniła aktywnych i przedsiębiorczych gdańszczan. Współorganizatorem akcji jest „Dziennik Bałtycki”. Laureatów wybrała kapituła oraz mieszkańcy miasta Gdańsk.

Ideą organizowanego już po raz piąty konkursu Gdańsk Miasto Przedsiębiorczych jest uhonorowanie aktywnych gdańszczanek i gdańszczan, którzy swoimi przedsiębiorczymi działaniami przyczyniają się do rozwoju społecznego i gospodarczego miasta. Podobnie jak w poprzednich edycjach, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, chcemy zaprezentować osoby w różnym wieku i wywodzące się z różnych środowisk.

Spośród przedsiębiorczych imigrantów wyróżniono dwie Ukrainki: Natalię Kovalyshynę, która pomaga dzieciom migrantów uczących się w gdańskich szkołach oraz Susannę Izzetdinovą, która prowadzi dwie piekarnie oraz tatarską restaurację Azima.

W tym roku pierwszy raz, z przyczyn epidemicznych, nie zorganizowano dużej uroczystości, która w poprzednio odbyła się w Europejskim Centrum Solidarności. Zwycięzcy otrzymają swoje nagrody indywidualnie.

Więcej informacji na stronie www.dziennikbaltycki.pl

Informacja:

Azima – tatarskie przysmaki. To pierwsza na Pomorzu restauracja serwująca kuchnię Tatarów krymskich. Jej założycielką jest Susanna Izzetdinova, która trafiła do Gdańska 6 lat temu. Choć z wykształcenia jest ekonomistką oraz animatorką kultury, w Gdańsku skupiła się na popularyzowaniu kuchni regionu, z którego pochodzi. I przynosi to pozytywne efekty. Restauracja ma swoją siedzibę we Wrzeszczu i działa od lipca. Nazwa restauracji wzięła się od imienia córki właścicielki, która spośród jej dzieci, najchętniej pomaga w kuchni. Wcześniej Susanna İzzetdinova otworzyła piekarnię tatarską przy ulicy Mickiewicza we Wrzeszczu. Cieszy się ona sporą popularnością. Zachęcona przez zadowolonych klientów otworzyła restaurację oraz drugą piekarnię, która mieści się w centrum Gdańska.

Działalność Natalii Kovalyshyn w Gdańsku jest wielowymiarowa. Opiekowała się dziećmi, sprzątała mieszkania, prowadziła warsztaty hafciarskie, współprowadziła zajęcia w Szkole Różnorodności wraz z trenerami IRSE (Instytut Równowagi Społeczno-Ekonomicznej). Była także jednym z twórców i propagatorów Modelu Integracji Imigrantów w Gdańsku. Dla niej stworzono stanowisko Koordynatora ds. uczniów z doświadczeniem migracyjnym w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 w Gdańsku. Pomaga uczniom odnaleźć się w nowej klasie, szkole, uczyć się nowych zasad i obowiązków, poznać zupełnie nowy dla nich system; pomagam rodzicom w wypełnianiu dokumentów, w kontaktach z nauczycielami i instytucjami; wreszcie nauczycielom – zrozumieć trudności, z jakimi borykają się ich nowi uczniowie.

Walentyna Jusupowa, 8 marca 2021 r.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content