Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Gospodarka » Ukraińcy otrzymali pozwolenia na trzymanie do 2 ton paliwa we własnym gospodarstwie

Ukraińcy otrzymali pozwolenia na trzymanie do 2 ton paliwa we własnym gospodarstwie

Fot. Redakcja

13 grudnia ukraiński parlament zniósł podatek na import generatorów elektrycznych oraz terminali satelitarnych Starlink. Pozatym pozwolono na trzymanie do 2 ton paliwa bez posiadania licencji.

Za projektami ustaw nr 8196 i 8197 zagłosowało 331 i 332 posłów odpowiednio. Deputowany Do projektów ustaw wprowadzono jednak zmiany przed drugim czytaniem. Jak określił deputowany z ramienia partii „Hołos” Jarosław Żeleznyak zniesione zostają cła i VAT na import generatorów i innego sprzętu, w szczególności dla osób fizycznych.

Termin określony ustawami: do maja 2023 roku. Dozwolone jest także składowanie paliwa do 2 ton bez posiadania koncesji. Duże wolumeny będą musiały być zgłaszane do urzędu skarbowego na zasadzie deklaratywnej.

Pomoc techniczna Wspólnoty Energetycznej również została zwolniona z podatku VAT i ceł. Ta sama zasada dotyczy importu urządzeń do produkowania energii energetycznej.

Mieszkańcy Ukrainy potrzebują większych ilości paliwa dla uruchamiania generatorów benzynowych i z silnikami Diesla. Po fali rosyjskich ostrzałów infrastruktury energetycznej na Ukrainie dziesiątki tysięcy domów pozostały bez prądu, wody i ciepła.

Słowo Polskie, 15 grudnia 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code