Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Nauka, sztuka, inne » Ukraina świętuje 10 rocznicę wizyty papieża Jana Pawła II

Ukraina świętuje 10 rocznicę wizyty papieża Jana Pawła II

W Kijowie i we Lwowie odbywają się główne uroczystości z okazji wizyty papieża Jana Pawła II,

Co się zmieniło od tego czasu w życiu religijnym na Ukrainie?

Wizycie Jana Pawła II na Ukrainie latem 2001 roku towarzyszyła seria protestów marginalnych grup prawosławnych, jak i pośrednia krytyka ze strony Moskwy. Jednak mimo wszystkich przeszkód, wizyta, którą nazywano wówczas „historyczną„, jednak się odbyła. Jan Paweł II wziął udział w dwóch Mszach Świętych – w Kijowie i Lwowie. Prorektor Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego, Myrosław Marinowicz przypomni, że podczas swojej podróży JPII beatyfikował pierwszą grupę z 27 nowych męczenników UGKC.

„Nawet jeśli nie papież i nie realizował wszystkich naszych marzeń, to jednak oficjalnie przyznał, że dziś nie ma kanonicznej lub historycznych barier do uznania Patriarchatu UGKC i wyraził przekonanie, że Andrzej Szeptycki zostanie ponownie ogłoszony świętym. «Te postulaty już nazawsze pozostaną w pamięci Cerkwi» – mówi Miroslaw Marinovicz. Jego zdaniem, Jan Paweł II był i będzie mostem, jednoczącym naród ukraiński i polski.

Marynowich w ramach obchodów rocznicy jubileuszu wizyta papieża przedstawia we Lwowie ukraiński wydanie książki George’a Weigela «Świadek nadziei. Biografia Jana Pawła II». Uroczystości będą kontynuowane w stolicy Ukrainy i Lwowie oprócz koncertów – uroczyste modlitwy i inne imprezy. W „Ukraińskim Domuwystawa pamiątek, fotografii, dzieł sztuki, książek, dyskusji podium zawody z udziałem naukowców, polityków, osób publicznych, będą wyświetlane filmy tematyczne. W Narodowej Operze w Kijowie zostanie zaprezentowana opera „Mojżesz”, poświęcona Papieżowi.

 

Artykuł pobrany i przetłumaczony z portalu DW przez maidan.org.ua

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code