Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Gospodarka » Ukraina w styczniu importuje 85 tys. ton węgla z RPA

Ukraina w styczniu importuje 85 tys. ton węgla z RPA

Źródło: ua.korrespondent.neKolejny transport węgla kamiennego z Republiki Południowej Afryki przybędzie do morskiego portu „Piwdennyj” (obw. odeski) pod koniec stycznia. 29 grudnia drogą morską południowoafrykański węgiel dla Trypilskiej elektrowni wyruszył w miesięczną podróż wzdłuż zachodniego wybrzeża Afryki.

Import węgla odbywa się zgodnie z dwustronną umową na dostarczanie węgla kamiennego z RPA podpisaną pomiędzy ukraińskim „Centrenergo” i międzynarodową korporacją MERCURIA ENERGY TRADING SA (Szwajcaria) we wrześniu ubiegłego roku.

Ukraińskie elektrownie są uzależnione od dostaw konkretnego typu węgla. Większość z nich spala antracyt, wydobywany na terenie okupowanego Donbasu oraz w Rosji. Ukraina jest zmuszona do kupowania węgla u separatystów ale przez ciągłe konflikty dochodzi do zrywania dostaw paliwa. W związku z tym władze w Kijowie postanowili szukać inne źródło węgla kamiennego, który spełnia warunki ukraińskich elektrowni. Rozważano także zakup węgla w Polsce ale jego cena okazała się zbyt wysoka.

Słowo Polskie, 08.01.16 r.