Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Gospodarka » Ukraina chce odblokować swoje porty do wywiezienia zboża do Afryki i krajów Bliskiego Wschodu

Ukraina chce odblokować swoje porty do wywiezienia zboża do Afryki i krajów Bliskiego Wschodu

Fot. Ukrinform

W dniach 12-15 czerwca w Genewie odbędzie się 12 Konferencja Światowej Organizacji Handlu.

Głównym tematem obrad będzie odblokowanie ukraińskich portów z powodu zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego najbiedniejszym krajom świata.

O planach Ukrainy poinformowała wicepremier – minister gospodarki Ukrainy Julia Swyrydenko na swojej stronie w sieci Facebook.

Wcześniej ta sprawa omówiona została podczas spotkania z dyrektorem generalnym WTO Ngozi Okonjo-Iweala podczas Światowego Forum Ekonomicznego. Wówczas przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że Rosja, która blokuje ukraińskie zboże w ukraińskich portach i traktuje ukraińskie pola jako miejsce walk, szantażuje społeczność międzynarodową groźbą głodu w Afryce oraz na Bliskim Wschodzie.

Rosyjska artyleria celowo ostrzeliwuje spichlerze na całej Ukrainie. rosyjskie okręty wojenne na Morzu Czarnym blokują ukraińskie statki ze zbożem. Z tego powodu światowe ceny pszenicy poszybowały w górę, czego skutki już odczuły najbiedniejsze kraje.

Swoją pomoc miała zaproponować także Turcja. Jest informacja, że ten kraj prowadzi rozmowy z Rosją w celu zapewnienia ochrony dla ukraińskich statków płynących z portów do Bosforu.

Słowo Polskie, 28 maja 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code