Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Gospodarka » Ukraina przełączy rurociąg gazowy w rewers dla walki z monopolem «Gazpromu»

Ukraina przełączy rurociąg gazowy w rewers dla walki z monopolem «Gazpromu»

Zdjęcie pobrane z segodnya.ua

«Naftogaz Ukraina» planuje podpisać z niemiecką firmą RWE krótkoterminowy kontrakt na dostawy do Ukrainy gazu, kupionego w Europie. Odbyć się to może już w najbliższy czas.

Jak zawiadamia ZN.UA, portal dysponuje projektem ramowego porozumienia i odpowiednich kontraktów, niezbędnych dla zapewnienia transakcji «Naftogazu» z RWE.

Wariant rewersnego wykorzystania części ukraińskiego gazociągu pozwoli importować do kraju gaz po rurociągach nie tylko z Rosji ale też z Unii Europejskiej. Takie podejście pozwoli obniżyć cenę importowego gazu na rynku krajowym.

Porozumienie stanie się «próbnym eksperymentem» i obejmie tylko nieduże objemy dostaw — «Naftogaz» ma zamiar na razie importować z Europy tylko 3 mln. m3 gazu na dobę. Ale sam fakt, że Ukraina odchodzi od „braterskich” stosunków z Rosją może okazać decydujący wpływ na dalsze pozycje Ukrainy w procesie negocjacji z «Gazpromem».

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code