Jesteś tutaj: Home » Inne » Ukraina może otrzymać wsparcie ze strony NATO dla walki z koronawirusem

Ukraina może otrzymać wsparcie ze strony NATO dla walki z koronawirusem

Fot. Ukrinform

Podczas wystąpienia na Lwowskim Forum Bezpieczeństwa 2020 Carmen Romero, zastępca sekretarza generalnego NATO ds. dyplomacji publicznej przedstwaiła przykłady pomocy ze strony Sojuszu Północnoatlantyckiego dla krajów partnerskich, w tym Ukrainy.

Sojusz, jak twierdzi Romero, zapewnia pomoc, udzielając krytycznie ważnej pomocy, dostarczając pracowników służby medycznej i zaopatrzenie medyczne, budując szpitale i nie tylko. Od końca października wsparcie NATO otrzymało kilka krajów, w tym Albania, Czechy, Czarnogóra, Macedonia Północna, Mołdawia i Tunezja.

Przedstawicielka Sojuszu Północnoatlantyckiego dodała, że rozważane jest wsparcie dla Ukrainy oraz Bośni i Hercegowiny.

Z danych na stronie internetowej NATO wynika, że 17 października Albania otrzymała 60 respiratorów z zapasów Sojuszu, 27 października taką samą liczbę dostarczono do Czech, a 30 października 60 respiratorów dostarczono do Macedonii Północnej; 4 listopada władze Czarnogóry otrzymały 20 respiratorów w odpowiedzi na pandemię COVID-19.

Jednocześnie Romero podkreśliła, że poza takimi nowymi zadaniami NATO musi być gotowe do reagowania i stawienia czoła wszelkim możliwym wyzwaniom, utrzymywania zdolności bojowej, wykonywania misji w „gorących punktach” i silnej pozycji politycznej.

Lwowskie Forum Bezpieczeństwa odbywa się po raz czwarty. Tegoroczne spotkanie ma format on-line.

Słowo Polskie za: UKRINFORM, 12 listopada 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code