Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Polityka » Ukraina likwiduje 9 konsulatów generalnych, w tym – cztery w UE

Ukraina likwiduje 9 konsulatów generalnych, w tym – cztery w UE

Budynek, w którym mieści się ukraiński konsulat w Suczawie. Źródło - http://wikimapia.orgMinisterstwo Spraw Zagranicznych ogłosiło o likwidacji dziewięciu ukraińskich placówek dyplomatycznych w różnych państwach świata.

Te konsulaty, które podlegają likwidacji już od początku listopada nie przyjmowały petentów. Co będzie z wyborcami, którzy głosowali w zagranicznych dzielnicach wyborczych, funkcjonujących przeważnie w konsulatach generalnych – tłumaczy rzecznik ukraińskiego MSZ Jewhen Perebyjnis:

To część procesu z optymizacji wykorzystania środków budżetowych. Przy wyborze placówek, które miały podlegać likwidacji, uwzględniano różne czynniki, przede wszystkim – ilość wykonanych operacji konsularnych, oraz liczbę obywateli ukraińskich, którzy zameldowali swój pobyt w tych placówkach.

Wśród likwidowanych placówek – konsulaty w Suczawie (Rumunia), Priaszewie (Słowacja), Warnie (Bułgaria) oraz Marsylii.

Największy problem będzie z placówkami w Suczawie i Priaszewie, bo one obsługiwały ukraińską mniejszość narodową, której skupiska mieszkają w pobliżu tych miejscowości. Odległość do najbliższych konsulatów ukraińskich w obydwu wypadkach stanowi blisko 400 km.

Jednocześnie z redukcją konsulatów, planowane jest otworzenie placówki w Naddniestrzu, gdzie mieszka znaczna ilość Ukraińców. Także na bazie wydziału konsularnego w Bonnie powstanie konsulat generalny w Dusseldorfie.

Status kolejnych sześciu konsulatów generalnych zostanie obniżony do rangi konsulatu, co powinno zmniejszyć ilość zatrudnionych tam pracowników oraz dofinansowanie. Te zmiany będą dotyczyły placówek w Edynburgu, Nyiregyhazie, Salonikach, Ekaterynburgu oraz Nowosybirsku.

Słowo Polskie, 05.11.14 r.

GK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code