Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Gospodarka » Ukraina liczy na pomoc z MFW w wysokości do 20 mld USD

Ukraina liczy na pomoc z MFW w wysokości do 20 mld USD

Fot: shutterstock/ TaniaKitura

Według prognoz dotkniętej wojną gospodarce Ukrainy grozi załamanie gospodarcze na poziomie 35-45 proc. PKB w roku bieżącym.

Kolejny problem to miesięczny deficyt budżetowy w wysokości 5 mld dolarów. W związku z tym państwo to jest silnie uzależnione od finansowania zewnętrznego od partnerów międzynarodowych.

Rosyjska inwazja spowodowała ogromne załamanie ukraińskiej gospodarki. Wskutek zablokowania eksportu zboża i zniszczenia infrastruktury biznesowej budżet nie doliczył się dziesiątków miliardów USD wpływów, a wydatki tylko na wojnę zbliżyły się do 30 proc. PKB.

W związku z negatywnymi prognozami Ukraina prowadzi konsultacje z Międzynarodowym Funduszem Walutowym w sprawie przyznania jej kredytu w wysokości 15-20 mld dolarów na okres 2-3 lata, który powinien przyczynić się do odbudowy zniszczonej wojną gospodarki narodowej – poinformował szef Narodowego Banku Ukrainy Kyryło Szewczenko.

Wsparcie MFW powinno zawierać środki, które pomogą ustabilizować gospodarkę Ukrainy, przywrócić krajowi warunki przedwojenne, zapewnić elastyczny kurs walutowy oraz zrównoważoną politykę fiskalną.

Grupa wierzycieli Ukrainy ogłosiła już zamiar odroczenia spłaty kapitału zadłużenia wraz z odsetkami do końca 2023 roku z możliwością przedłużenia odroczenia o kolejny rok. Z poważnymi problemami finansowymi borykają się Naftogaz i Ukrzaliznytsia.

Słowo Polskie za: PR, 29 lipca 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code