Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Polityka » Ukraina i Polska planują dwukrotnie zwiększyć ilość punktów celnych

Ukraina i Polska planują dwukrotnie zwiększyć ilość punktów celnych

Źródło - google.plUkraina i Polska planują w najbliższym czasie zacząć rozmowy o zwiększeniu ilości wspólnych punktów kontroli celnej na granicy do ośmiu i podpisać odpowiednią umowę.

Ukraina i Polska podpisały umowę kredytową, która przewiduje udzielenie Ukrainie kredytu na 100 mln euro na realizację projektów rozwoju przygranicznej infrastruktury i punktów przejścia granicznego. Umowa została podpisana podczas wizyty ukraińskiej rządowej delegacji na czele z premierem Arsenijem Jaceniukiem do Warszawy 9 września br.

Dokument podpisali ministrowie finansów Ukrainy i Polski Natalia Jaresko i Mateusz Szczurek. Kredyt, udzielony na 30 lat pod 0,15% rocznie, będzie skierowany na budowę ośmiu punktów granicznych, przez które codziennie przemieszczają się 50 tys. osób, 15 tys. samochodów i 2 tys. ciężarówek. 60% kosztów będzie skierowano na budowę dróg w tych punktach, 40% – na budowę infrastruktury.

Między innymi Jaceniuk zaznaczył, że do prac budowlanych aktywnie będzie dołączał polski biznes.

Sergiusz Tolstichin, 14.09.15 r.