Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Ukraina bez Putina

Ukraina bez Putina

To zdjęcie przedstawiające antyputinowski wiec w Warszawie zostało udostępnione przez Artura CycurskiegoPo odkryciu Ameryki przez Kolumba Europejczycy zajęli się kolonizowaniem Ameryki ale nikt nie zainteresował się terytoriami leżącymi pomiędzy Finlandią a Uralem. Pierwszą próbę zagospodarowania tych ziem podjął książę Iwan Groźny, a kolonizowane przez  niego terytoria nosiły nazwę Moksel. Z kolei Iwan Groźny nazwał je Rossiją i do tej pory nie jest wiadomo dlaczego właśnie taką nazwę on wybrał.

Jeszcze w czasach Piotra Wielkiego ludność Rossiji mówiła w większości językiem fińskim. Dopiero Katarzyna II przymusem zobowiązała ludność Moksela do mówienia językiem rosyjskim.

Po zwycięstwie Piotra Wielkiego nad Szwedami pod Połtawą w 1709 roku Rossija stała się potęgą. Przyczyniła się do tego także Katarzyna II, która wypędziła Turków z nad Morza Czarnego i zbudowała nowy port Odessę. Niektórzy polscy magnaci ubiegali się o rosyjski protektorat, Katarzyna włączyła do składu imperium ziemie litewskie. Podczas I Wojny Światowej wielu Polaków służyło w wojsku rosyjskim jako oficerowie.

Po upadku niepodległego państwa polsko-litewskiego wielokrotnie Polacy i Litwini wzniecali powstania, które przegrywali a powstańców Rosja wysyłała na Syberie.

Dużo Rosjan wciąż uważa, że Polska, Litwa i Ukraina „wsiegda russkimi byli” – co znaczy ze Polska, Litwa i Ukraina zawsze były rosyjskie. Zgodnie z tezą, że Ukraina zawsze była rosyjska, car Putin postanowił odebrać Ukrainie jej obecne ziemie i w podstępny sposób napadł na Krym.

Putin uważa siebie za spadkobiercę cara i jak kiedyś car, tak teraz Putin przy pomocy halabardników wchodzi na posiedzenia rządu przez złote carskie wrota. Trudno sobie wyobrazić prezydenta USA przechodzącego przez pozłacana wrota na spotkanie do Kongresu.

Pierwszą niezależną Ukrainę stworzył Bohdan Chmielnicki w 1648 roku. Ukraina ta nie przetrwała długo gdyż ukraiński szlachcic zwrócił się do cara moskiewskiego o przyłączenie Ukrainy do Moskwy. Moskiewski Sobór Ziemski w 1653 roku podjął uchwałę o przyłączeniu ziem ukraińskich do Carstwa Rosyjskiego. Uchwala ta została zatwierdzona przez Radę Kozacką w 1654 roku.

Druga niepodległa Ukrainę powołał do życia w 1918 roku Semen Petlura, który razem z Józefem  Piłsudskim wybrał się w 1920 roku na wyprawę kijowską. Niestety Petlura przegrał wojnę z bolszewikami i udał się na emigrację, gdzie został zamordowany przez Żyda, podobno za pogromy Żydów na Ukrainie.

Trzecią Ukrainę powołał do życia w 1941 roku we Lwowie Stepan Bandera. Decyzję tę nie uzgodnił poprzednio z Hitlerem i znalazł się za swoją inicjatywę w hitlerowskim więzieniu. Po II Wojnie Światowej Bandera został zamordowany przez tajne służby sowieckie.

Czwarta niezależna Ukraina powstała w wyniku rozpadu Związku Radzieckiego. W 2013 roku usiłowała ona wstąpić do Wspólnoty Europejskiej ale nie zgodził się na to Wiktor Janukowycz, będący marionetkom prezydentem Putina.

Zebrani na Majdanie Niepodległości w Kijowie Ukraińcy przelaną swoja krwią przegonili bandytę, który doprowadził do śmierci ponad 100 osób.

Przegrany Putin wkroczył bezprawnie na teren Krymu ale gdy zajdzie potrzeba to Polacy wspomną o byłych pretensjach i obrazach i pomogą Ukraińcom wypędzić moskali z Krymu?

Zygmunt Ostrowski – Warszawa , bwp              

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code