Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Polityka » Ukraińcy złożyli ponad 3 tys. pozwów przeciw Rosji

Ukraińcy złożyli ponad 3 tys. pozwów przeciw Rosji

– Ilość pozwów ukraińskich obywateli przeciwko Rosyjskiej Federacji ciągle rośnie. Resort sprawiedliwości uruchomił specjalny projekt okazywania bezpłatnej pomocy prawnej. W pierwszej kolejności pomagamy przesiedleńcom z Donbasu i Krymu. Takie sprawy mają szansy na szybsze rozpatrywanie w sądach niż międzypaństwowe – powiedział szef Ministerstwa Sprawiedliwości Ukrainy Pawło Petrenko.

Minister na razie nie mógł podać konkretnej sumy pretensji finansowych wobec Rosji z powodu agresji na Donbasie i na Krymie. Z jego słów wynika, że w Europejskim Sądzie ds człowieka w obecnej chwili znajduje się pięć większych spraw, które Ukraina inicjowała w stosunku do wschodniego agresora.

– Część z nich, które złożyliśmy jeszcze w 2014 roku (aneksja Krymu, łamanie praw człowieka na okupowanych terenach, wykradanie ludzi, zabójstwo wojskowych i cywilów) już są w stadium komunikacji. Sąd zobowiązał RF wytłumaczyć się stosownie ukraińskiego pozwu. Sprawy, które złożyliśmy w 2015 i 2016 są w stadium przyjęcia do rozpatrywania – zaznaczył minister.

Oprócz osób fizycznych Rosję pozwały do sądy szereg instytucji komercyjnych i państwowych: banki i przedsiębiorstwa.

Słowo Polskie, 15.12.16 r.