Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Gospodarka » Ukraińcy tworzą własny związek zawodowy w Polsce

Ukraińcy tworzą własny związek zawodowy w Polsce

Źródło: tvn24bis.plOchrona przed nieuczciwymi pracodawcami oraz informowanie o podstawowych prawach i obowiązkach – to główne zadanie Związku Zawodowego pracujących w Polsce Ukraińców, który działa w ramach Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.

Związek uruchomił już specjalny portal dla pracowników z Ukrainy. Portal mpupp.kit-sleuth.in.ua dostępny jest tylko w języku ukraińskim. Nie wykluczył jednak, że w przyszłości pojawi się też rosyjskojęzyczna wersja.

– Związek zawodowy dla ukraińskich pracowników jest dopiero na etapie organizacyjnym. Założono konto bankowe, stronę internetową, w najbliższym czasie powstanie profil na Facebooku – poinformował Piotr Ostrowski z Wydziału Międzynarodowego OPZZ.

Przypomniał, że od kilku miesięcy związek prowadzi kampanię promocyjną na Ukrainie, która ma zachęcić do zrzeszania się. – Informacja o naszej inicjatywie pojawiła się w głównych dziennikach telewizyjnych – mówił Ostrowski. Zapowiedział, że od listopada kampania promocyjna zostanie przeprowadzona w Polsce.

– Związek zawodowy dla Ukraińców może także pomóc w kwestiach transferu pieniędzy, nauki języka polskiego, czy zakładania firm w Polsce. – Może uda nam się zrealizować kursy języka polskiego. Chcemy też ułatwić im ubezpieczanie się. Chcemy porozmawiać w tej sprawie z największymi firmami ubezpieczeniowymi w Polsce – dodał Ostrowski.

W Polsce pracuje około miliona Ukraińców, duża część – nielegalnie. Średnio Ukrainiec zarabia w Polsce ok. 2 tys. złotych netto. W ostatnich miesiącach pojawiła się tendencja uciekania Ukraińców z Polski, korzystając z wizy Schengen do zachodnich krajów Europy. Polska w związku z takim zjawiskiem planuje w najbliższym czasie zaostrzyć przepisy w zakresie pracy dla cudzoziemców.

Słowo Polskie, tvn24bis.pl, 02.10.16 r.