Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Ukraińcy na polskich uczelniach

Ukraińcy na polskich uczelniach

Najliczniejszą grupą cudzoziemców, które są zainteresowane studiami w kraju nad Wisłą są Ukraińcy.

Wysokie zainteresowanie studiami w Polsce wykazuje także młodzież polskiego pochodzenia, mieszkająca na Ukrainie. W roku akademickim 2013/2014 stanowiła ona 15,6 proc. od ogółu studiujących w Polsce cudzoziemców.

Studiami w Polsce zainteresowana była przede wszystkim mająca polskie korzenie młodzież z krajów Europy Środkowo-Wschodniej, m.in. z Białorusi, Litwy oraz Ukrainy. Ukraińcy są najbardziej liczną grupą obcokrajowców na Uniwersytecie Jagiellońskim. W ubiegłym roku akademickim uczyły się na nim 894 osoby z tego kraju.

– Do studentów przyjeżdżających z Ukrainy mają zastosowanie te same zasady, które dotyczą wszystkich pozostałych cudzoziemców. Z Ukrainą łączy nas także program Erasmus+ oraz inne programy wymiany, między innymi stypendia rządowe – tłumaczy rzecznik prasowy UJ Adrian Ochalik.

W minionym roku akademickim na Akademii Górniczo-Hutniczej studiowało łącznie 368 obywateli Ukrainy. Byli to przede wszystkim studenci w ramach wspólnego kształcenia, czyli tzw. podwójnego dyplomu, którzy stanowili 217 osób. Drugą grupą są osoby w ramach pełnego cyklu kształcenia – 116 osób, a trzecią stypendyści programu „Erasmus dla Ukrainy” – 35 osób.

Bartosz Dembiński, rzecznik prasowy AGH, mówił, że studenci z Ukrainy stanowią najliczniejszą grupę studentów zagranicznych w murach tej uczelni. Dodaje też, że współpraca z ukraińskimi uczelniami jest najbardziej rozbudowana.

Mikołaj Bachur na podstawie informacji stat.gov.pl, 21.01.17 r.