Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Ujrzała świat książka „Polska – zarys dziejów” w języku ukraińskim, wydana przez IPN

Ujrzała świat książka „Polska – zarys dziejów” w języku ukraińskim, wydana przez IPN

Źródło - ipn.gov.plPolski Instytut Pamięci Narodowej wydał 368-stronicową książkę o historii Polski, specjalnie z myślą o ukraińskim czytelniku.

– Pomysł wydania takiej lektury pojawił się jeszcze w 2009 roku, kiedy my razem ze śp. ówczesnym dyrektorem IPN Januszem Kurtyką gościliśmy w Kijowie. Spotykaliśmy się wtedy z ukraińskimi kolegami, omawiając perspektywy dialogu o wspólnej historii – komentuje wydanie „Zarysu” Łukasz Kamiński.

Z książki o historii Polski w języku ukraińskim można dowiedzieć się o dziejach Rzeczypospolitej od czasów Średniowiecza do dziś. Jej autorzy spodziewają się, że zainteresuje ona nie tylko nauczycieli i historyków, ale także i uczniów ukraińskich szkół średnich, pracowników muzealnych i innych. Teksty, zamieszczone w „Polska – zarys dziejów”, podkreślają wspólną historię polskiego i ukraińskiego narodów, których losy są nierozdzielnie powiązane. – Na przykład w pierwszym rozdziale możemy przeczytać o pokrewieństwie Piastów z książętami Rusi Kijowskiej – podkreślił Andrzej Zawistowski, dyrektor Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej.

Książka o historii Polski, wydana przez IPN w języku ukraińskim mieści ponad 150 ilustracji i 20 map. Redaktorem wystąpili Włodzimierz Mędrzecki i Jerzy Braciszewicz, przełożył na język ukraiński Iwan Swarnyk. Recenzji książki ze strony polskiej dokonał Andrzej Zawistowski, a ze strony ukraińskiej – prof. Leonid Zaszkilniak. Lektura nie będzie przeznaczona do sprzedaży, od listopada br. będzie rozpowszechniana przez polskie przedstawicielstwa na Ukrainie w miejscowych szkołach, uczelniach wyższych i bibliotekach.

– Trudno znaleźć lepszy przykład ciągłych dyskusji o przeszłości, które prowadzą pomiędzy sobą Polacy i Ukraińcy. Dyskusje wokół postaci Bohdana Chmielnickiego toczyły się jeszcze w czasach I RP, kolejne stulecia otwierały nowe płaszczyzny dla polemiki i dotyczyły np. powstania styczniowego, konfederacji barskiej, stosunków w 1917-21 latach oraz tragicznego okresu II wojny światowej. Książkę „Polska – zarys dziejów” przygotowano z myślą o osiągnięciu dwóch celów – przedstawić ukraińskiemu nauczycielowi historii, studentowi i uczniowi podstawowe wydarzenia z historii sąsiedniego kraju oraz pokazania polskiej perspektywy wydarzeń historycznych, w których było miejsce dla Ukrainy i Ukraińców oraz polskiego punktu widzenia na epizody wspólnej historii. To nie jest próba narzucenia polskiej wizji historycznej ukraińskiemu czytelnikowi. Mamy nadzieję, że w taki sposób zwiększymy szanse na prawdziwe porozumienie obydwu naszych narodów – napisano w anonsie „Zarysu”, opublikowanym na stronie Polskiego Instytutu Pamięci Narodowej.

Słowo Polskie, na podstawie informacji IPN, 14.10.15 r.