Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » UE przeznaczy ponad milion euro na odnowienie obserwatorium na górze Pip Iwan

UE przeznaczy ponad milion euro na odnowienie obserwatorium na górze Pip Iwan

Fot. www.tripadvisor.com

Unia Europejska przeznaczy 1 milion 53 tys. Euro na odnowienie obserwatorium astronomiczno-meteorologicznego na górze Pip Iwan w ukraińskiej części Karpat. Na jego bazie planowane jest powołanie Międzynarodowego Centrum Naukowego „Obserwatorium” Podkarpackiego Uniwersytetu oraz Uniwersytetu Warszawskiego.

Odpowiednią umowę grantową zawarto pomiędzy Podkarpackim Uniwersytetem Narodowym im. Wasyla Stefanyka i Ministerstwem Inwestycji i Rozwoju RP.

„Zaproponowana przez Podkarpacki Uniwersytet Narodowy koncepcja ma na celu stworzenie tzw. transformera, łączącego współczesne centrum naukowo-badawcze z centrum szkoleniowym górskiego pogotowia ratunkowego” – odnotowano w Podkarpackim Uniwersytecie Narodowym.

Projekt „Adaptacja dawnego obserwatorium na górze Pip Iwan na potrzeby centrum szkoleniowego górskiego pogotowia ratunkowego” jest realizowany w ramach programu UE transgranicznej współpracy Polska-Białoruś-Ukraina (PL-BY-UA) 2014-2020.

W szczególności, w ramach projektu planuje się zainstalować współczesne urządzenia meteorologiczne, nabyć niezbędny techniczny sprzęt ratunkowy oraz współczesny ekwipunek dla ukraińskiej i polskiej jednostek ratowniczych. Usprawni to wykonanie operacji poszukiwawczo-ratunkowych w nadzwyczajnie trudnych warunkach wysokich gór. Część środków będzie wydana na remont i wyposażenie pomieszczeń w ramach zadań projektu.
Partnerami Podkarpackiego Uniwersytetu Narodowego w tym projekcie są Uniwersytet Warszawski, Wydział Państwowej Służby Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych w obwodzie iwanofrankiwskim oraz  Bieszczadzkie Pogotowie Ratunkowe w Sanoku.

Na chwilę obecną Ukraina bierze udział w czterech programach współpracy przygranicznej z ogólnym budżetem 360 milionów euro.

Irena Rudnicka na podstawie materiałów Podkarpackiego Uniwersytetu Narodowego im. Wasyla Stefanyka, 1 marca 2019 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code