Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Udział Związku Polaków Winniczyzny w Narodowym Czytaniu 2017

Udział Związku Polaków Winniczyzny w Narodowym Czytaniu 2017

W sobotę, 2 września, już po raz drugi członkowie Związku Polaków Winniczyzny wzięli udział w Narodowym Czytaniu pod patronatem Honorowym Pary Prezydenckiej.

Ta Akcja społeczna staje się dobrą tradycją, która łączy Polaków na całym świecie wokół polskiej kultury, propagując czytanie polskiej literatury w języku polskim oraz popularyzując wybitnych polskich autorów. Tym razem jako lekturę do Narodowego Czytania 2017 wybrany dramat „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

Do udziału w tej Akcji członków organizacji osobiście zaprosił Andrzej Duda – Prezydent RP wysyłając do Winnicy list polecony, datowany 20 czerwca 2017 r. Również na adres Związku została wysłana okolicznościowa pieczęć, która posłużyła do składania pamiątkowego stempla na egzemplarzach „Wesela” oraz na podziękowaniach dla uczestników akcji.

Czytanie odbyło się w siedzibie Związku Polaków Winniczyzny (pomieszczenie Szkoły-Liceum Nr 7 przy ul. Horodeckiego, 21). Tym razem do wspólnego czytania zostali zaproszeni uczniowie z zaprzyjaźnionych szkół Nr 7, 12 miasta Winnicy, w których jest wykładany język polski jako przedmiot oraz przedstawiciele „Winnickiego Stowarzyszenia Studentów – Medyków Polskiego Pochodzenia im. M. Płażyńskiego”.

Przed przystąpieniem do poznawania dziejów uczestników słynnego „Wesela”, które autentycznie miało miejsce na terenie Galicji Prezes ZPW Alicja Ratyńska przeczytała list Prezydenta RP oraz przedstawiła film z zaproszeniem Pary Prezydenckiej do wspólnego czytania.

W czytaniu z podziałem na role uczestnicy Akcji w trybie „na żywo” poznawali opowieść o Polsce i Polakach początku XX wieku. Przeczytawszy wspólnie pierwszy Akt dramatu, Prezes ZPW zaprosiła uczestników do obejrzenia pozostałych aktów “Wesela” w reżyserii Andrzeja Wajdy. Uczestnicy czytania, po wspólnym przedsięwzięciu, wyrazili gotowość do udziału w Narodowym Czytaniu w następnym 2018 roku.

Alicja Ratyńska, Prezes Związku Polaków Winniczyzny, 06.09.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code