Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Udane partnerstwo

Udane partnerstwo

19 grudnia mikołajkowe spotkanie uczniów Sobotniej Szkoły przy CRiP „Polonia” z przedstawicielami Małopolskiej Fundacji „Braterstwo” Iwoną Romaniak i Władysławem Krejczi odbyło się na sali konferencyjnej organizacji „Ukraina – Polska – Niemcy”, którą gościnnie udostępnił Aleksy Gawriłów, przedstawiciel stowarzyszenia.

Dzieci z „Polonii” jeździły na wiosenne, letnie i jesienne wyjazdy do m. Krynicy-Zdrój i Gorlice. Tam zawsze spotykały się z serdecznością i otwartością. Oferowano im urozmaicony program: wycieczki krajoznawcze w góry, park wodny, zwiedzanie muzeów, spotkania w szkołach z polskimi uczniami oraz wiele innych atrakcji. Taka sama miła atmosfera czekała na gości z Podola także w bieżącym roku, kiedy przedstawiciele Fundacji „Braterstwo” przywiozły ze sobą wiele prezentów i słodyczy dla dzieci. Niektóre prezenty były podpisane „Od uczniów w Polsce dla uczniów w Winnicy”, co wywołało masę wspomnień z wakacji o tym, jak dzieci razem odpoczywały.

Współpracujemy z Fundacją dopiero od roku, ale już zdążyliśmy przeprowadzić kilka projektów: to wyjazdy dzieci polonijnych do Polski, spotkania artystyczno-literackie, ale największym z nich był projekt „Podziel się książką”. W roku 2016 Małopolska Fundacja „Braterstwo” wspólnie z Urzędem miasta Krynica-Zdrój przeprowadziła akcję (zbiórkę książek) pt. „Podziel się książką”, która została uznana za najlepszą inicjatywę roku w powiecie nowosądeckim. Podczas akcji zebrano wiele książek o różnej tematyce (w tym literatura piękna, religijna, dziecięca oraz podręczniki szkolne), część z których (5-6 tysięcy) postanowiono przekazać w ramach rozwijającej się współpracy z CRiP „Polonia” kilkunastu organizacjom polonijnym w obwodzie winnickim.

Mamy nadzieję, że nasza współpraca z Fundacją „Braterstwo” nadal się będzie prężnie rozwijała. Zaplanowaliśmy już wyjazd dla dzieci i młodzieży wraz z rodzicami na ferie zimowe do Krynicy-Zdroj.

Na zakończenie spotkania mikołajkowego razem zaśpiewaliśmy kolędę „Przybieżeli do Betlejem” i oczywiście „Hej, sokoły”!

Aleksy Mazur, CRiP „Polonia”, 22.12.16 r.

{morfeo 1263}