Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Uczymy się języka polskiego w Szkole Wiedzy o Polsce

Uczymy się języka polskiego w Szkole Wiedzy o Polsce

Dobra szkoła, to szkoła, w której dobrze czują się uczniowie, nauczyciele, rodzice, pracownicy pionu nieedukacyjnego. Dobra szkoła, to także szkoła kształcąca uczniów, z których zadowolony będzie przyszły pracodawca. W Szkole Wiedzy o Polsce w Żytomierzu, działającej przy Zjednoczeniu Szlachty Polskiej aktywnie prowadzone są lekcje języka polskiego w różnych grupach wiekowych.

Zajęcia lekcyjne odbywają się w pomieszczeniach szkoły nr 36 im. Jarosława Dąbrowskiego w Żytomierzu, znajdującej się w spokojnej i bezpiecznej dzielnicy. W szkole panuje przyjazna dla uczniów atmosfera, którą tworzą nauczyciele, starający się w każdej sytuacji służyć uczniom pomocą. Do prowadzenia zajęć służy jedna sala lekcyjna – przestronna, ogrzewana, z roletami, umożliwiającymi zaciemnianie pomieszczenia, wyposażona w stoliki i krzesła.

Uczniowie szkoły mają możliwość kształcenia i rozwijania wszystkich kompetencji językowych, zdobywania nowej wiedzy, rozwijania zainteresowań, budowania poczucia własnej wartości oraz pewności. Na lekcjach stosowane są metody aktywizujące i motywujące ucznia do nauki. Podział na klasy jest uwarunkowany ilością uczniów zapisujących się na zajęcia, jednak nie większy niż 25 osób w klasie. Aktualnie na zajęcia przychodzą trzy grupy uczniów – dzieci w wieku od 7 do 9 lat, pierwszo- i drugoklasiści oraz nastolatki.

Zdaniem prezesa organizacji przy której działa szkoła, Natalii Iszczuk, podstawową kwestią jest zrozumienie przez rodziców, że dwujęzyczność to szansa, a nie zagrożenie: „Rodzice i dzieci muszą rozumieć konkretne korzyści z mówienia po polsku. Dzieci, które na Ukrainie uczą się tego języka, jeśli się na to zdecydują, będą mogły w przyszłości zamieszkać i żyć w Polsce”. Według pani Natalii, kraj nad Wisłą staje się coraz bardziej atrakcyjny, otwierający coraz więcej możliwości dla młodzieży.

Każde z dzieci, od pierwszych zajęć lekcyjnych w nowym roku szkolnym uczy się z czteroczęściowego podręcznika „Nasz elementarz”, otrzymanego dzięki staraniom Fundacji Wolność i Demokracja w ramach programu „Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie” oraz Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą. Dla uczniów i rodziców to była miła niespodzianka gdyż był on absolutnie bezpłatny.

– Praca naszej szkoły opiera się na współpracy między nauczycielami i rodzicami. Każdy rodzic bierze czynny udział w działalności szkoły. Rodzice są proszeni o pomoc w sprzątaniu sali – mówi matka ucznia Wiktora Kozyra – pani Maryna.

Pragnę dać szansę dzieciom polskiego pochodzenia zachowania umiejętności pisania i czytania po polsku oraz poznania historii i geografii kraju przodków. W Szkole Wiedzy o Polsce, nasze dzieci mają szansę poszerzyć swój zakres słownictwa polskiego i lepiej poznać polską kulturę. Chcemy, by zainteresowali się Polską i umieli zdobywać wiedzę na jej temat – tłumaczy nauczycielka języka polskiego przy Zjednoczeniu Szlachty Polskiej, pani Anna.

Anna Denysiewicz

GK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code