Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Uczniowie z Ukrainy w ZSET Rakowice Wielkie

Uczniowie z Ukrainy w ZSET Rakowice Wielkie

Wraz z nowym rokiem szkolnym do Zespołu Szkół Ekonomiczno-Technicznych im. Kombatantów Ziemi Lwóweckiej w Rakowicach Wielkich koło Lwówka Śląskiego (2 km od centrum miasta) w województwie dolnośląskim przybyła kolejna grupa  uczniów z Zachodniej Ukrainy.

Pochodzą z miejscowości: Lwów, Stanisławów, Stryj  i Żytomierz. W zależności od kierunku kształcenia pobierają naukę razem z polskim uczniami przez następne trzy lub cztery lata. Uczą się w klasie gastronomicznej, informatycznej,  samochodowej i hotelarskiej. Warunkiem rozpoczęcia nauki w ZSET Rakowice Wielkie  (http://zsetrakowice.pl/index.php?action=rekrutacjaObcokrajowcow) była znajomość języka polskiego w stopniu podstawowym.

Ukończenie szkoły w Polsce da im unijny dyplom technika wyuczonego zawodu.  Ponoszą koszty wyżywienia i dojazdu, a subwencja przeznaczona jest tylko na ich naukę i dofinansowanie do zamieszkania w internacie. Należy zaznaczyć, że rakowicka szkoła od kilkunastu lat owocnie współpracuje o podobnym profilu ze szkołą w Stryju.

Nowa grupa uczniów z Ukrainy jest po raz pierwszy  w Polsce i przez kilkuletni okres nauki praktycznie są mieszkańcami gminy Lwówek Śląski, tak i jak wcześniejsza grupa uczniów z Ukrainy przybyłych w 2015 r. Miejscowi działacze społeczni i regionaliści przekazali im niezbędne informacje turystyczno-historyczne o najbliższym regionie z dołączeniem różnorodnych materiałów Lwówka Śląskiego (prawa miejskie w 1217 r., ratusz to perła architektoniczna wśród budowli tego typu, browar z 1209 r. najstarszy w Polsce, tradycje górnictwa złota, mineralogiczna stolica Polski – coroczne  Lwóweckie Lato Agatowe), Bolesławca ( znane na świecie z ceramiki, najdłuższy w Europie wiadukt kolejowy nad rzeką Bóbr – 490 m, tu zmarł  28.03.1813 r. książę smoleński gen. Michaił Kutuzow pogromca Napoleona) i Dolnego Śląska oraz drobne prezenty.

Załączone zdjęcie przed budynkiem szkoły i w świetlicy z dnia 16 października 2016 r. ukazuje miłą atmosferę tego spotkania. W soboty i niedziele pozostają sami w internacie, więc może ktoś z czytających ich odwiedzi. Bardzo się z tego ucieszą.

Tekst i foto: Zdzisław Mirecki, 15.11.16 r.