Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Uczniowie polskich szkół poza granicami kraju otrzymają ulgi na przejazd koleją i autobusami

Uczniowie polskich szkół poza granicami kraju otrzymają ulgi na przejazd koleją i autobusami

Źródło: PAP15 grudnia Sejm RP w drugim czytaniu przyjął prezydencką propozycję wprowadzenia ulg komunikacyjnych dla dzieci i młodzieży uczących się języka polskiego poza granicami kraju oraz ich nauczycieli.

Ustawa zakłada nadanie uprawnień do korzystania z ulgowych przejazdów dla uczniów w okresie pobierania nauki języka polskiego lub innych przedmiotów nauczanych w języku polskim, w szkołach społecznych prowadzonych przez polonijne organizacje oświatowe, stowarzyszenia rodziców i polskie parafie zarejestrowane w bazie Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą (ORPEG).

Organem upoważnionym do wydawania dokumentów poświadczających uprawnienia do ulg będzie konsul RP w danym kraju. Do ulg będzie uprawniała nauka takich przedmiotów jak: język polski, historia, geografia i kultura polska.

Ulgi mają też otrzymać uczniowie kształcący się w sekcjach polskich funkcjonujących w szkołach działających w systemach oświaty innych państw i szkołach europejskich działających na podstawie Konwencji o Statucie Szkół Europejskich oraz na Białorusi.

Według ustawy uczniom będą przysługiwać ulgi: 37 proc. do przejazdów w pociągach osobowych, pospiesznych i ekspresowych za okazaniem biletu jednorazowego, 49 proc. do przejazdów w pociągach osobowych i pospiesznych za okazaniem biletu miesięcznego imiennego oraz 49 proc. do przejazdów w autobusach komunikacji zwykłej i przyspieszonej na podstawie biletów imiennych miesięcznych.

Ulgi będą przysługiwać również nauczycielom uczącym języka polskiego lub innych przedmiotów nauczanych w języku polskim we wspomnianych szkołach polskich za granicą.

Nauczyciele zostaną objęci 33 proc. ulgami w pociągach osobowych za okazaniem biletu jednorazowego lub miesięcznego imiennego oraz w komunikacji autobusowej zwykłej za okazaniem biletu miesięcznego imiennego.

Ustawa wprowadza również dla uczniów i nauczycieli szkół polonijnych ulgi w opłatach za wstęp do muzeów oraz parków publicznych.

Za nowelizacją ustawy o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego było 434 posłów, przeciw jeden, nikt nie wstrzymał się od głosu.

W czwartek też przyjęto poprawki do ustawy o Krzyżu Wschodnim. Najważniejsza z nich polega na rozszerzeniu ram czasowych objętych ustawą. Zgodnie z poprawkami Krzyżem Wschodnim będą odznaczane osoby, które pomagały Polakom represjonowanym na Wschodzie w latach 1917-1991.

Pierwotnie w ustawie zapisano, że zakres lat 1937-1959 jest właściwy, bo w roku 1937 NKWD przeprowadziło operację „Polska”, akcję represji, wymierzoną w Polaków, w konsekwencji której 111 tys. osób rozstało rozstrzelanych, a kilkadziesiąt tysięcy zostało poddanych represjom. Drugą datą graniczną miał być rok 1959, czyli data zakończenia tzw. drugiej repatriacji.

Słowo Polskie, na podstawie informacji PAP, 16.12.16 r.