Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Uczestnicy X akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” dotarli do Sławuty

Uczestnicy X akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” dotarli do Sławuty

W tym roku odbywa się jubileuszowa, 10 akcja „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” przeprowadzoną Fundacją Studio Wschód, TVP Polonia pod patronatem Dolnośłąskiego Kuratora Oświaty.

Wolontariusze z Polski po raz kolejny dotarli do licznych miejscowości, gdzie zachowała się polskie nekropolie. Młodzież z Dolnego Śląska przybyła także do Sławuty w obwodzie chmielnickim.

Goście z Polski pracowali w dwóch miejscowościach: Sławucie i położonej niedaleko wiosce Annopol. W Annopolu również zachował się polski cmentarz, stara część którego jest w fatalnym stanie. Dzięki wysiłkom uczestników tegorocznej akcji stan tej części cmentarza zmienił się na lepsze.

Pracownicy i wychowankowie Młodzieżowego Ośrodku Wychowawczego w Jaworze goszczą na Wołyniu już po raz kolejny. W Annopolu musieli zmierzyć się z nieprzebytymi krzakami oraz gęstą trawą. W Sławucie polski cmentarz jest bardziej zadbany w związku z czym prace na tej nekropolii były związane z utrzymaniem porządku i usuwaniem trawy.

W imieniu mieszkańców naszego miasta, a zwłaszcza członków Związku Polaków na Ukrainie Oddział w Sławucie z całego serca dziękujemy i kłaniamy się nisko każdemu, kto dołączył się do tak ważnej misji porządkowania i zachowania polskich cmentarzy:

1. Wroński Adam – koordynator grupy
2. Barański Mariusz – opiekun i jednocześnie dyrektor Młodzieżowego Ośrodku Wychowawczego w Jaworze
3. Dul Marek – opiekun
4. Dynowski Piotr – opiekun
5. Jadrowski Ryszard – wolontariusz
6. Gałczyński Piotr – wychowanek
7. Kordylewski Łukasz – wychowanek
8. Masłowski Rafał – wychowanek
9. Nowak Dawid – wychowanek
10. Ponichter Krzysztof – wychowanek
11. Hieronim Elsner – kierowca

Również dziękujemy Pani Margarycie Medwediuk, Przewodniczącej Rady Wiejskiej Annopola, która przyjmowała polskich wolontariuszy.

Larysa Cybula, ZPU Oddział w Sławucie, zdjęcia Ryszard Jądrowski, 16 lipca 2019 r.

 

1 Comment

  1. Piękna sprawa i wspaniała młodzież! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code