Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Tydzień modlitw o jedność chrześcijan w Kiwercach

Tydzień modlitw o jedność chrześcijan w Kiwercach

Corocznie od 18 do 25 stycznia 2019 r. trwa Światowy Tydzień Modlitw o jedność chrześcijan, podczas którego chrześcijanie różnych konfesji spotykają się na nabożeństwach ekumenicznych, konferencjach, koncertach i innych imprezach.

Na zakończenie tegorocznego Tygodnia Modlitw o jedność chrześcijan, w niedzielę 27 stycznia w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Кiwercach odbył się świąteczny koncert, w którym wzięli udział wierni różnych wyznań.

Proboszcz parafii ojciec Krzysztof Оrlicki zaprosił chrześcijan innych konfesji, aby wspólnie uczcić narodziny Syna Bożego. Na świąteczny koncert, oprócz katolików, przybyli prawosławni na czele z ojcem Iwanem i ojcem Sergijem z katedry Opieki Przenajświętszej Bogurodzicy  Prawosławnej Cerkwi Ukrainy, wierni z kościoła „Betlejem” ewangelickich chrześcijan-baptystów z pastorem Piotrem Czajką, greko-katolicy, przedstawiciele Miejskiej i Rejonowej Administracji, na czele z burmistrzem Włodzimierzem Żgutowem. Wśród honorowych gości obecny był biskup Witalij Skomarowski, ordynariusz diecezji łuckiej.

W programie koncertu zabrzmiały utwory Teodora Dubois, Antonio de Cabezona, Jana Sebastiana Bacha, Mieczysława Surzyńskiego, Norton’a Younga, które wykonał na organach łucki organista katedralny Piotr Suchocki, i perły światowej klasyki wokalnej i ukraińskich kolęd w wykonaniu ludowej ukraińskiej piosenkarki Zoi Komaruk. Program koncertowy ozdobił występ prawosławnego chóru dziecięcego katedry Opieki Przenajświętszej Bogurodzicy  z Kiwerców i katolickiego młodzieżowego zespołu św.Piotra i Pawła z Równego. Koncert prowadzili Anna Sołodka i Edward Sardaczuk z kościoła „Betlejem” ewangelickich chrześcijan-baptystów.

Po zakończeniu koncertu odbyła się wspólna modlitwa, a potem wszyscy obecni w świątyni widzowie wspólnie śpiewali kolędy. A zebrało się ich sporo, i pomimo faktu, że w świątyni postawiono dodatkowe ławki, kilkudziesięciu osób słuchali koncertu na stojąco.

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w miasteczku Kiwerce w pobliżu Łucka można nazwać przykładem jedności między chrześcijanami. Świątynia w Kiwercach została zbudowana w latach 1929-1933 kosztem miejscowych katolików. Tuż po II wojnie światowej zabrała ją władza radziecka. Pomieszczenie przez długi czas używane było niezgodnie z przeznaczeniem. W 1991 roku oddano go prawosławnym, a w 1993 roku wróciła tu parafia katolicka, więc obrządki pokojowo współistniały w jednym kościele. Z czasem wspólnota prawosławna zbudowała kościół Opieki Przenajświętszej Bogurodzicy, a teraz w kościele katolickim w Kiwercach na zmianę z rzymokatolikami odprawiają nabożeństwa wierni ukraińskiego Kościoła greckokatolickiego. W taki sposób kościół stał się kolebką dla trzech chrześcijańskich parafii.

Lidia Kylymczuk na podstawie informacji diecezji łuckiej, 6 lutego 2019 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code