Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Tydzień Polskiej Kultury w dawnym Płoskirowie

Tydzień Polskiej Kultury w dawnym Płoskirowie

Jedno serce na dwa kraje. Aby zapoznać troszkę młodzież chmielnicką z kulturą zachodniego sąsiada, zaprezentować jego zwyczaje i tradycje w Obwodowej Naukowej Bibliotece rozpoczęto po raz pierwszy Tydzień Polskiej Kultury pod hasłem „Polski coraz bliżej”.

W ciągu dwóch dni uczniowie, studenci i kadeci Narodowej Akademii Służby Granicznej Ukrainy brali udział w quizach i wygrywali użyteczne nagrody (udzielone z tej okazji przez Konsulat Generalny RP w Winnicy), rozmawiali ze sobą wyłącznie w języku polskim. To jest nie tylko dobra okazja do podniesienia swojego poziomu znajomości języka polskiego, ale również świetna okazja, aby dowiedzieć się o znanych artystach zagranicznych i działaczach. Prezentację o wybitnych kompozytorach polskich przedstawiła muzykolog, dziennikarz i pani prezes Stowarzyszenia Miłośników Muzyki F. Liszta Eugenia Bogdan. Wspomniano o urodzonych na terenach Ukrainy Paderewskim i Szymanowskim. Zabrzmiał słynny Polonez Kl. M. Ogińskiego, a fragment Polonezu jako tańca dworskiego przedstawiły 2 uczennice z Liceum nr 17.

Kto wie najwięcej i najlepiej o Polsce jak nie jej mieszkaniec? Na imprezę zaproszono gościa z samej Polski. Nauczyciel pan Dariusz Markiewicz naucza języka ojczystego na Chmielnickim Uniwersytecie Narodowym. Gość mówi, nie mógł ominąć takiego wydarzenia, ponieważ pozwala on połączyć kulturę obu krajów sąsiednich. Po prezentacji o Polsce przez multimedia P. Dariusz przeprowadził dla młodzieży krótki Quiz – sprawdzenia wiadomości o Kraju. Bardzo aktywni uczestnicy zostali nagrodzeni prezentami z Polski.

Nauczyć się języka polskiego od „zera” lub wzmocnić już zdobytą wiedzę o języku jest najlepiej przy pomocy literatury. Biblioteka ma czym się pochwalić: do pokazania się wystawiono półki z szeroką gamą polskich książek jak podręczników, tak i książek artystycznych.

Polski Amatorski Zespół Wokalny „Rozmaryn” podarował obecnym kilka pieśni patriotycznych i ludowych.

Przez cały tydzień uczniowie szkół z nauczaniem języka polskiego jako drugiego języka obcego, studenci oraz kadeci zwiększali swój poziom znajomości polskiego i zapewnią gościom biblioteki przyłączyć się do kultury i tradycji naszego zachodniego sąsiada.

Mgr Ludmiła Dzińdziałowska-Zadwórna, „33 kanał”, 22.11.16 r.