Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Twórczość Reymonta podbiła serca winniczan

Twórczość Reymonta podbiła serca winniczan

Twórczość Władysława Reymonta znalazła się w centrum uwagi społeczności miasta Winnicy i całego winnickiego okręgu konsularnego dzięki konferencji i wystawie, poświęconym temu wybitnemu polskiemu publicyście i powieściopisarzowi.

Dzień 6 czerwca w Winnicy upłynął pod znakiem Władysława Reymonta. Dwa ważne wydarzenia, które miały miejsce w tym mieście, pozwoliły miejscowym Polakom, działaczom kultury, studentom oraz przedstawicielom władz szerzej ogarnąć polskie dziedzictwo kulturowe na przykładzie twórczości polskiego noblisty.

Tradycyjnie uroczystości rozpoczęli się ze złożenia kwiatów i zapalenia zniczy pod tablicą, poświęconą Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu.  Konsul Generalny RP w Winnicy Krzysztof Świderek, goście, członkowie organizacji  na czele z prezesem  Konfederacji Polaków Podola XXI w. Heleną Hawryluk złożyli kwiaty i zapalili  zniczy pod tablicą.

O 11.30 na sali Winnickiego Obwodowego Muzeum Krajoznawczego odbyło się otwarcie wystawy pt. „Władysław Stanisław Reymont – Pierwszy Noblista Niepodległej Polski”, poświęcone 90 rocznicy uhonorowania autora „Chłopów” Nagrodą Nobla. W imprezie, oprócz  organizatorów (Konfederacja Polaków Podola XXI w. oraz KG RP w Winnicy) wzięli udział Tadeusz Samborski z Urzędu Marszałkowskiego woj. Mazowieckiego, dr Jan Rodzim, współpracownik Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie oraz wydawca „Dzieł  Zebranych Stanisława Reymonta”, Henryk Banasiuk – wicedyrektor Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie,  dr Jerzy Kowalewski – wykładowca Uniwersytetu im. Iwana Franki we Lwowie, kierownicy wydziału do spraw kultury i narodowości winnickiej obwodowej administracji Maria Skrypnyk oraz Igor Salecki, Katarzyna Wysocka – dyrektor muzeum, dziennikarze, ludzie kultury i sztuki.

Symboliczną wstążkę, otwierającą wystawę, przeciął Konsul Generalny RP w Winnicy Krzysztof Świderek. Następnie Tadeusz Samborski opowiedział krótko gościom o Reymoncie, niezwykle prostym człowieku, ale godnym poszanowania chociaż by przez to, że zdołał wyrwać się z szarej rzeczywistości życia zwykłego kolejarza i po wielu latach żmudnej pracy zasłużyć na Nagrodę Nobla za powieść „Chłopi”. Ten utwór, chociaż napisany z wykorzystaniem specyficznej gwary, wspaniale relacjonuje życie mieszkańców wsi, zaczynając od wesela do śmierci głównego bohatera. Przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego województwa mazowieckiego opisał krótko wszystkie plansze ze zdjęciami pisarza, miejscowościami, z którymi był związany jego los a także okładki książek i gazet, które tworzył albo współtworzył.

Wystawa „Władysław Stanisław Reymont – Pierwszy Noblista Niepodległej Polski” będzie otwarta w Muzeum Krajoznawczym do końca czerwca.
Następnie goście i większość uczestników otwarcia wystawy przenieśli się na drugi koniec miasta do winnickiego Uniwersytetu Technicznego, jedna z auli którego posłużyła jako aula do przeprowadzenia poważnej naukowej konferencji, poświęconej twórczości nowelisty z Kobiel Wielkich.

Rozpoczęło się spotkanie o godzinie 14.00 od wykonania hymnów narodowych Polski oraz Ukrainy. Następnie w wypełnionej po brzegi sali zabrzmiały kilkunastominutowe wykłady znanych polskich i ukraińskich naukowców, którzy są fachowcami z twórczości Władysława Reymonta. Referat pt. „Władysław Stanisław Reymont – pasażer światowej klasy w poczekalni Nobla…” wygłosił dr Tadeusz Samborski. Gość z Warszawy swobodnie porozumiewał się ze słuchaczami, dużą część których stanowili studenci, w języku jak polskim, tak i rosyjskim.

O związkach Władysława Stanisława Reymonta z Polskim Ruchem Ludowym opowiedział dr Jan Rodzim a dr Jerzy Kowalewski z Lwowa opisał wykorzystanie prozy Reymonta w celach nauki języka polskiego na Ukrainie. O ważnej roli życia na wsi w kształtowaniu światopoglądu młodego Władysława opowiedziały dr Olga Kolastruk z winnickiej uczelni pedagogicznej oraz Tatiana Matiuszkina z Czernihowa.

Wszystkie referaty były wygłaszane bardzo dynamicznie, i o 17.00 zgodnie z planem konferencja dobiegła końca. Uczestniczył w niej także rektor winnickiego Uniwersytetu Technicznego Grabko Włodzimierz oraz Konsul Generalny RP w Winnicy.

Finałowym akordem konferencji stało się wręczenie przez prezes Konfederacji Polaków Podola XXI w. Helenę Hawryluk drobnych upominków uczestnikom spotkania i honorowym gościom. Janu Glinczewskiemu, który w momencie zakończenia konferencji wrócił razem z Jerzym Wójcickim z Kijowa zostało wręczone specjalne odznaczenie polskich kombatantów. Wielki wkład w przygotowanie konferencji wnieśli członkowie Konfederacji Polaków Podola XXI wieku.

Zarówno otwarcie wystawy, jak i konferencja, poświęcone Reymontowi w Winnicy były przeprowadzone na bardzo wysokim poziomie. Miejscowi Polacy mogą być dumni, że takiej rangi przedsięwzięcia miejscowe instytucje już dawno nie prezentowały publiczności.

Mikołaj Bachur, bwp

Zdjęcia z imprez reymontowskich w Winnicy

{morfeo 591}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code