Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Tłusty Czwartek w polskim konsulacie – rządzą pączki

Tłusty Czwartek w polskim konsulacie – rządzą pączki

Już drugi rok z rzędu w Konsulacie Generalnym RP w Winnicy prezesi organizacji polskich a także pracownicy tej placówki dyplomatycznej zbierają się by razem uczcić ostatnie święto przed wielkim postem – tak zwany Tłusty Czwartek. Przy pączkach i chrustach, inaczej zwanych faworkami, zapijanych kawą i herbatą, nadarzyła się kolejna okazja do biesiady i omówienia w nieformalnej atmosferze wspólnych spraw, związanych z życiem Polaków na Kresach, a czasami i po prostu – pogawędzić o rodzinie i życiu na Ukrainie.

Świętowanie rozpoczął konsul generalny Krzysztof Świderek. Przypomniał krótko o historii tradycji Tłustego Czwartku i opisał potrawy, które w tradycyjnej polskiej kuchni są przygotowywane z tej okazji.

Proboszcz parafii Najświętszego Serca Jezusowego na Tiażyłowie, Kazimierz Dudek pobłogosławił jedzenie, które smacznie pachniało na stołach, żartując, że to już nie pierwsze pączki, które on błogosławi i wszyscy obecni – a to – kilka prezesów organizacji polskich, nauczyciel języka polskiego Henryk Przywrzej a także cały skład osobowy konsulatu mieli okazję spróbować, jak smakują tradycyjne polskie pączki w kresowej Winnicy. A smakują dobrze, szczególnie, gdy zbiera się grupa osób, które mają dużo wspólnych interesów, skierowanych w wielkiej mierze na krzewienie polskości – ten trywialny wyraz nabiera szczególne znaczenie na ziemiach, gdzie ta polskość była niszczona i podmieniana innymi idolami – leninizmem, stalinizmem i wykonywaniem bezsensownych pięcioletnich planów… Ale czasy się zmieniają, wszystkie postkomunistyczne państwa, znajdujące się w obszarze geograficznej Europy, za wyjątkiem tylko Białorusi, deklarują kurs na UE. I nawet Ukraina robi powoli kroki do reformowania podstawowych instytucji, związanych z życiem przeciętnego człowieka – sądownictwa, medycyny i edukacji. Duży wpływ na formowanie demokratycznych zasad funkcjonowania państwa na Ukrainie mają także i zagraniczne placówki dyplomatyczne, a szczególnie – polskie, bowiem wspólna historia a także dobry przykład szybkiej zmiany ustroju z komunistycznego na demokratyczny budzą w Ukraińcach i Polakach, mieszkających na Ukrainie pewność, że można godnie żyć, otrzymywać wysoką rentę i nie bać się skorumpowanych urzędników.

Wracając do Tłustego Czwartku, konsul generalny w rozmowie z naszą redakcja, uchylił skrawka tajemnicy – co przygotował KG RP w Winnicy w 2013 roku dla nas, mieszkańców trzech obwodów -Winnickiego, Żytomierskiego i Chmielnickiego. Dobrą wiadomością jest to, że będzie kontynuowana akcja „Ocal mogiłę dziada-pradziada od zapomnienia”, polegająca na sprzątaniu starych polskich nekropolii na Podolu i Żytomierszczyźnie. W maju oczekiwany jest kolejny przyjazd znanego polskiego zespołu Mazowsze, a także, bardzo gorąco witanej oklaskami, Reprezentacyjnej Orkiestry Powietrznych Sił Zbrojnych Polski. Do Winnicy, Kamieńca, Żytomierza i Berdyczowa przyjedzie wspaniała wystawa o Janu Pawłu II, do przewidywanej w październiku beatyfikacji Papieża Polaka. O wszystkim nasze kresowe media będą bieżąco informowane przez polską placówkę dyplomatyczną.

Podziękowania należą się organizatorowi imprezy – KG RP w Winnicy. Mamy nadzieję w 2013 roku będzie więcej podobnych okazji do nieformalnych rozmów przy kawie – takich, które toczyły się w Tłusty Czwartek 7 lutego na sali KG RP. Szkoda, że niedużo prezesów polskich organizacji znalazło czas by przyłączyć się do świętowania. Zaszkodził temu i roboczy dzień i bardzo ślizkie drogi w obwodzie winnickim. Zapewne w kolejnym 2014 roku po otrzymaniu pozytywnych opinii od kolegów, którzy byli obecni na przedsięwzięciu, ci nieobecni znajdą kilka godzin i dołączą, by w karnawałowych nastrojach pożegnać noworoczne i bożonarodzeniowe klimaty.

Jerzy Wójcicki

Zdjęcia ze spotkania w konsulacie generalnym

{morfeo 269}


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code