Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Tłusty czwartek i ostatki w Żytomierzu

Tłusty czwartek i ostatki w Żytomierzu

13 lutego, dzień po Tłustym Czwartku, miała miejsce edukacyjno-karnawałowa zabawa „Zapusty 2015”, na którą przybyło około 50 osób. To była młodzież szkolna zarówno jak i osoby pracujące, dla których uczenie się języka polskiego jest nie tylko zwykłą nauką lecz także aktywnym odpoczynkiem. Wielkim zaszczytem dla obecnych było gościć Panią Prezes Zjednoczenia Szlachty Polskiej Natalię Iszczuk Kostecką.

Nauczycielki Szkoły Wiedzy o Polsce, działającej przy Zjednoczeniu Szlachty Polskiej w Żytomierzu, a mianowicie Wiktoria Halicka, Tatiana Świderska i Irena Zagładźko – absolwentki uniwersytetów w Polsce i  Anna Denysiewicz, która ukończyła Centrum Metodyczne w Drohobyczu – postanowiły rozszerzyć wiedzę swoich uczniów o polskich tradycjach.

Uczenie się tradycji i obyczajów, siedząc w klasie, jest nieco sztuczne, nienaturalne i niezbyt ciekawe. Opowiadać uczniom, jak nam smakowały pączki w Polsce, kiedy byłyśmy tam na studiach – bez sensu. Uczniowie zapamiętają smak pączków, jeżeli nimi się poczęstują. A żeby lepiej zapamiętali, kto to tacy „przebierańcy”, muszą sami się przebrać” – dzieli się dyrektor Szkoły Irena Zagładźko.

Planując swój własny Tłusty Czwartek, pomyślałyśmy o tym, że do swojego grona możemy dołączyć także swoich uczniów – podkreśla Wiktoria Halicka, która od grudnia 2014 roku wykłada w Szkole język i literaturę polską. – Trochę z obawą zaproponowałyśmy uczniom tę zabawę, ale jakież było nasze zdziwienie, kiedy oni od razu aktywnie się w nią włączyli, ba, nawet więcej, sami wybrali sobie postacie!!!

Dla lepszego zapamiętywania słów oraz symboli, związanych z polskimi tradycjami, wybraliśmy różne metody nauczania języka polskiego. Nacisk zrobiliśmy przede wszystkim na grę i ruch – dodała Tatiana Świderska, nauczycielka języka polskiego.

Na początku uczestnicy krótko przedstawili się. Potem w zabawę włączyło się ponad 20 przebierańców. Każdy z nich miał w ubraniu jakiś element, który nawiązywał do wybranego przez niego bohatera oraz musiał opowiedzieć kilka zdań o swojej postaci. Inni uczniowie odgadywali, kim jest dana osoba. Uczestnicy wybierali dla siebie najróżniejsze postacie, poczynając od legendarnego Smoka Wawelskiego, Mieszka I i Dąbrowy. Okazało się, że na imprezę  przyszli Józef Piłsudski i jego Kasztanka, Lech Kaczyński i Lech Wałęsa, Kazimierz Wielki i Tadeusz Kościuszko, jak również Fryderyk Chopin, Marysieńka Sobieska, Jan Matejko, Juliusz Słowacki, Ewa Kopacz, Helena Kurcewiczówna, Michał Jerzy Wołodyjowski, Onufry Zagłoba, Maria Walewska, królowa Jadwiga i Maria Konopnicka, która zaśpiewała razem z obecnymi „Rotę”.

Kolejnym etapem imprezy była zabawa fonetyczna. Nie było końca wybuchom śmiechu, kiedy dzieląc się na drużyny, każdy z uczestników miał głośno odczytać nazwę swojej grupy: „źdźbło”, „chrząszcz”, „Grzegorz Brzęczyszczykiewicz”, „konstantynopolitańczykowianeczka” i „Szczebrzeszyn”.

Następnie każda z drużyn pokazywała pantomimicznie nazwę polskich tradycji, świąt i legend (tzw. „krokodyl”), na przykład – Dzień Konstytucji, Dzień Wojska Polskiego, Noc świętojańską, Legendę o Warsie i Sawie, Święto Trzech Króli, Legendę o Trzech Braciach, Andrzejki i Smoka Wawelskiego.

Zabawę kończyła gra „Znajdź parę”, podczas której uczestnicy dopasowywali słowa, związane z wiedzą o Polsce. Na przykład: „Pierniki – toruńskie”, „Neptun – fontanna w Gdańsku”, „Kościuszko – insurekcja”, „Sejm – władza ustawodawcza”, „Studniówka – polonez” etc.

Oprócz gier edukacyjnych, na imprezie można było posmakować pyszne przysmaki. Prawdziwe polskie pączki, faworki, ciasteczka z przepowiedniami, pierniki i owoce. To była prawdziwa karnawałowa zabawa dla mózgu, duszy i ciała. Szczególne podziękowania dla pięknych pań Natalii Markowicz, Wiktorii Bojarskiej, Swietłany Jagodzińskiej i Tatiany Paszkiewicz za przepyszne domowe smakołyki.

Polskie przysłowie mówi: „Kto w Tłusty Czwartek nie zje pączków kopy, temu myszy zniszczą pole i będzie miał pusto w stodole.” W Żytomierzu na pewno rok będzie obfity i bogaty!!!!!

Mgr Irena Zagładźko, mgr Wiktoria Halicka i mgr Tatiana Świderska


{morfeo 758}