Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Turystyka w Polsce: Trójmiasto

Turystyka w Polsce: Trójmiasto

Molo w Sopocie. Źródło: www.trojmiasto.plPolska jest atrakcyjnym krajem dla zwiedzania. Wielu turystów przyjeżdża do Polski aby zobaczyć tak piękne i urozmaicone obszary, np. góry, rzeki, lasy oraz morze. Polska to w dużym stopniu państwo monokulturowe o silnej i wyrazistej tożsamości narodowej, więc turyści są zainteresowani polską kuchnią, sanktuariami i kościołami a także innymi tradycyjnymi walorami.

Tym razem opowiem wam o cudownym ośrodku metropolitalnym, obejmującym trzy połączone miasta: Gdańsk, Sopot i Gdynię. Trójmiasto leży na północy Polski nad Zatoką Gdańską i Zatoką Pucką w województwie pomorskim. Położone na Pobrzeżu Gdańskim i Pojezierzu Wschodniopomorskim, otoczone jest częściowo przez wzgórza Pradoliny Kaszubskiej. Wygodna lokalizacja Trójmiasta powoduje duży napływ turystów nie tylko z samej Polski, lecz także i z zagranicy. Najliczniej Trójmiasto oczywiście odwiedzają Niemcy, również przyjeżdżają turyści z Chin, Anglii, Rosji i byłych krajów Czechosłowacji.

Pierwszym i największym miastem w obrębie Trójmiasta jest Gdańsk. Gdańskie stare miasto jest wspaniałym miejscem, gdzie spotkasz ludzi o różnej narodowości. Reprezentacyjna ulica Długa w Gdańsku jest lekko odchylona od linii prostej, ukazując w ten sposób w perspektywie najważniejsze budowle: Ratusz – siedzibę władz, budynek poczty ze zrekonstruowanym wnętrzem, renesansowy Dom Ferberów z 1560 r., renesansowy Lwi Zamek z 1569 r. Oraz Dom Schumanów z posągiem Zeusa na szczycie. Poszerzenie ul. Długiej to Długi Targ, który zamykając się  Zieloną Bramą kończy Drogę Królewską. Na jego terenie znajduje się wiele kawiarni, pubów i restauracji. Na tej ulicy również znajduje się wspaniała fontanna Neptuna. Moim zdaniem, najpiękniejszą atrakcją Gdańska jest Długie Pobrzeże  – ciągnący się wzdłuż Motławy deptak, na którym znajduje się ciąg gotyckich bram wodnych kolejno: Krowia z XIV w., Chlebnicka z XV w., Mariacka z XV w., Św. Ducha, odbudowana w latach 90-tych, oraz słynny Żuraw.

Sopot – miasto o charakterze wypoczynkowym oraz rekreacyjnym. Mnóstwo turystów przyjeżdża do tego miasta, nie tylko ze względów uzdrowiskowych, lecz także poznawczych. Najgłówniejszą wizytówką Sopotu jest Molo, które składa się z dwóch części: drewnianej i lądowej. Przy Molo znajduje się przystań dla ponad 100 jachtów. Na Sopockim Molo spędzają czas młodzież, seniorzy i turyści zagraniczne.

Gdynia jest bardzo nowoczesnym miastem, rozwija się nie tylko na tle infrastruktury, ale i również turystycznie. Gdynia połączyła w sobie walory przyrodnicze ze społecznymi. Turyści chętnie mogą pójść na spacer nad morze (Molo Orłowo), a  także kształcić się umysłowo, poprzez zwiedzanie: Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego, Akwarium Gdyńskiego MIR, Muzeum Marynarki Wojennej.

Trójmiasto rozwija się w bardzo szybkim tempie, co przyciąga turystów zagranicznych. Każde z miast ma swoje walory przyrodnicze i kulturowe, w szczególny sposób różnią się, lecz także są podobne. Zachęcam wszystkich do podróżowania naszej fascynującej Polski.

Maria Kucza, 19.10.16 r.