Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Turczynow w Polsce: Dla Ukrainy nie ma alternatywy dla integracji euroatlantyckiej

Turczynow w Polsce: Dla Ukrainy nie ma alternatywy dla integracji euroatlantyckiej

Źródło: PAPSzef ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Aleksander Turczynow podczas kwietniowej wizyty do Polski spotkał się ze swoim odpowiednikiem Pawłem Solochem.

Turczynow zapewnił, że rząd Jaceniuka nie zboczy z prozachodniego kursu i będzie kontynuował drogę integracji europejskiej i reform, zapoczątkowanych przez rząd Jaceniuka po zwycięstwie rewolucji na Majdanie.

– Dla naszego kraju nie ma alternatywy dla integracji europejskiej i euroatlantyckiej. Właśnie tą drogą kroczy naród ukraiński, nie patrząc na okrutną agresję Rosji wobec naszego kraju – powiedział Aleksander Turczynow.

Szef polskiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego Soloch powiedział, że dla Polski jest niedopuszczalne by agresja Rosji na Ukrainę zeszła na drugi, trzeci plan.

Aleksander Turczynow podziękował polskiemu prezydentowi Andrzejowi Dudzie za zaproszenie Petra Poroszenki na szczyt NATO w Warszawie. W odniesieniu do pierwszego od Majdanu szczytu NATO-Rosja szef RBNiO zaznaczył, że rosyjska strona będzie starała się na wszelki sposób zniwelować próby rozmów na temat Ukrainy i rozmawiać o Syrii, Afganistanie i innych sprawach.

Paweł Soloch podkreślił, że Polska stoi na stanowisku, że zasadniczym tematem rozmów NATO-Rosja jest agresja Rosji na Ukrainę. Incydent z udziałem rosyjskich bombowców i amerykańskiego okrętu na Bałtyku to według niego kolejny argument za wzmocnieniem obecności NATO we wschodnim regionie Europy.

Aleksander Turczynow podczas swojej dwudniowej wizyty w Polsce spotkał się także z prezydentem Andrzejem Dudą, szefem MSZ Witoldem Waszczykowskim, marszałkami Sejmu i Senatu, szefem resortu obrony oraz szefem Sztabu Generalnego WP.

Jerzy Wójcicki, 18.04.16 r.