Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Tłumy wiernych na procesjach Bożego Ciała na Ukrainie

Tłumy wiernych na procesjach Bożego Ciała na Ukrainie

Na Ukrainie uroczystość Bożego Ciała tradycyjnie jest przenoszona z 4 czerwca na najbliższą niedzielę w kalendarzu. W 2015 roku we wszystkich parafiach rzymskokatolickich świąteczne procesje przeszły ulicami miast i wiosek trzy dni później – 7 czerwca.

Katolicy wszystkich parafii winnickich zebrali się w tym dniu na centralnej Liturgii, która rozpoczęła się w kościele Matki Bożej Anielskiej o 11.00. Godzinę później ponad tysiąc wiernych na czele z o. Konstantym Morozowym OFM Cap w asyście ks. Sergiusza Toberta i o. Pawła Lasockiego ruszyło nowym szlakiem obok czterech ołtarzy, przygotowanych przez różne wspólnoty parafialne – Ruch Rodzin Nazaretańskich (RRN), Neokatechumenat, Franciszkański Zakon Świeckich i Wspólnotę Odnowy Ducha Świętego. Nowym, bowiem przez zezwolenie zabudowania byłego terenu klasztoru kapucynów, znajdującego się tuż przy kościele przy Sobornej,  trzeba było szukać miejsca na ostatni ołtarz, który jeszcze rok temu mieścił się na placu obok poczty.

Pierwszy przystanek czekał na uczestników procesji przy klasztorze sióstr kanosjanek. Na drodze usypano piękny „kilim” z kwiatów, wierni modlili się przy ołtarzu, przygotowanym przez RRN. 
Następnie droga prowadziła przez ulicę Soborną do kamienicy na Wołodarskiego – ulicy, biegnącej równolegle do Sobornej – bliżej rzeki Bug. Tutaj mocnym śpiewem procesję powitały rodziny ze wspólnot neokatechumenalnych.

Przy ścianie byłego klasztoru dominikanów, przypominającej bardziej fragment warownej twierdzy, niż, ścianę kościoła, czekali członkowie III Zakonu Franciszkanów – w większości młodzi w wieku 18-25 lat. Ostatni ołtarz – na schodach kościoła kapucynów udekorowany kolorowymi flagami, postawiła Wspólnota Odnowy Ducha Świętego. Po krótkiej modlitwie przy ołtarzu i w środku kościoła kapucynów wierni rozeszli się po domach, by w rodzinnym gronie świętować dalej wielkie Święto – Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej.

Jerzy Wójcicki, 07.06.15 r., KZ

 

 

 

{morfeo 871}

{youtube}{/youtube}